Boje v Sýrii nevyhnutelně povedou k obnově IS, varuje Francie. Obavy má i šéf NATO

Kroky Turecka a Spojených států v Sýrii budou mít vážné důsledky pro celý region a nevyhnutelně umožní teroristické organizaci Islámský stát (IS) obnovit svou činnost v Sýrii a možná také v Iráku. Sdělil to dnes francouzský premiér Edouard Phillipe.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že v brzké době bude jednat s představiteli Kurdů a Iráku o tom, jak zabezpečit věznice s tisíci bojovníků IS, jež Kurdové střeží na severu Sýrie. Turecko proti nim po odsunu amerických vojáků zahájilo 9. října ofenzívu s cílem vytlačit kurdské oddíly od hranice a vytvořit tam bezpečnostní pásmo pro návrat syrských uprchlíků.

Le Drian prohlásil, že turecká ofenzíva v severní Sýrii znehodnocuje pětiletý boj proti IS. "Islámský stát nezanikl, jeho bojovníci nejsou mrtví. Jsou v táborech a věznicích a čekají jenom na chybu ostrahy, aby uprchli," řekl Le Drian v rozhovoru s listem Le Figaro. "Když nebudou tyto tábory dostatečně střežené, budou (členové IS) jednat rychle. Velmi brzy se sejdu s iráckými a kurdskými představiteli, abychom bezpečnost táborů zajistili," řekl dnes ministr v parlamentu.

"Je to zničující pro naši bezpečnost a nevyhnutelně to povede k tomu, že se na severu Sýrie a možná i na severozápadě Iráku znovu objeví IS," shrnul situaci Phillipe. Obvinil USA, že jednostranným rozhodnutím stáhnout americké vojáky tureckou ofenzívu podpořily.

Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyjádřil obavu, že boje v Sýrii ovlivní boj proti IS. "Obávám se dopadů na to, čeho jsme dosáhli v boji proti našemu společnému nepříteli, proti Islámskému státu," řekl. "Považuji za mimořádně důležité, abychom udrželi, co jsme už vybojovali," dodal v Londýně po jednání s britským premiérem Borisem Johnsonem.

O situaci chce znovu jednat Rada bezpečnosti OSN, která se minulý čtvrtek neshodla na textu, jenž požadoval, aby Turecko ofenzívu ukončilo. O novou schůzi dnes požádaly Belgie, Německo, Francie, Polsko a Británie a počítá se s tím, že se členové rady sejdou ve středu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama