Britský kamikadze. Johnson zasadil ránu matce všech parlamentů, glosuje tisk

Hlavním poraženým na cestě k odchodu Británie z Evropské unie, kterou zvolil premiér Boris Johnson, je parlamentní demokracie. V komentáři ke středečnímu rozhodnutí britské vlády přerušit před brexitem na několik týdnů zasedání parlamentu to napsal německý list Süddeutsche Zeitung.

"Vláda, která je lidu povinována skládat účty, demontuje z vypočítavosti zvolené zástupce lidu. Boris Johnson možná tento mocenský boj vyhraje. Ale cena za to bude vysoká," napsal německý list Süddeutsche Zeitung, podle kterého je taktika britského premiéra záludná, ale zároveň geniální. Parlament se po jeho středečním kroku stal jen divákem, který zpoza plotu sleduje dění, aniž by mohl zasáhnout.

"Pro parlament, který v politickém folkloru platí za matku všech parlamentů a který je často obdivován jako vzor, je to těžká rána," reagoval v komentáři list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Premiér Johnson ve středu požádal královnu Alžbětu II., aby po letní přestávce přerušila zasedání britského parlamentu až do 14. října. Panovnice mu vyhověla. Na konci října má přitom Spojené království opustit Evropskou unii. Poslanci tak budou mít minimum času na legislativní kroky, jimiž by mohli zkusit zablokovat brexit bez dohody, který Johnson nevylučuje. Opozice varovala, že se pokusí přerušení aktuální schůze zabránit a vyvolat chce i hlasování o nedůvěře vládě.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung nemohl být Johnsonův postup přímočařejší a bezohlednější. Cílem premiéra je podle něj především zajistit si vlastní politické přežití. "Jisté je jedno: Po třech letech únavného brexitového chaosu je konečně jasno. Po tlusté čáře za brexitovým dramatem touží mnoho lidí," napsaly noviny.

Také podle nizozemského listu De Volkskrant je hlavním Johnsonovým cílem zachování moci. "Najednou zmizela jakákoli finanční disciplína a (premiér) vydává peníze na všechno možné... Brexit je (pro Johnsona) prostředkem, jak vyhrát volby. Zachování moci je totiž v britské policie důležitější než vše ostatní, včetně zájmu země," napsal list.

Podle španělského listu El Mundo žene Johnson Británii směrem k autokracii. "Ještě nevíme, zda jeho nejnovější manévr bude znamenat konec jeho vlády. Víme ale dvě věci: brexit bez dohody vyvolá sociální a hospodářské drama, jehož následky si hlavní poškození - britští občané - asi ještě neuvědomují. A víme také, že když dáte moc populismu, bude muset účty platit nejen jedna země, ale celý kontinent," varoval španělský list.

Italské noviny Corriere della Sera označují Johnsonův postup za "manévr kamikadze", který by mohl "zasadit smrtelnou ránu citlivé ústavní rovnováze" ve Spojeném království. "Pravděpodobně ale Johnson neměl jinou možnost," píše dále list. "Nyní za sebou premiér spálil všechny mosty. Nyní už Brusel nemůže doufat v nějaké zákulisní manévry opozice, musí to vše začít brát vážně," dodaly italské noviny.

Francouzský list L'Alsace označil středeční krok premiéra Johnsona za "podpásovou ránu" uštědřenou nejstarší demokracii světa.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Velká Británie EU (Evropská unie) Německo

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy