Borrell: EU může pomoci ke kontrole zbraňového embarga v Libyi

Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři světových zemí, by mohla mít na starosti také Evropská unie. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož bude třeba dohlédnout i na případné příměří. Jednou z možností, které dnes budou ministři probírat, je také vyslání evropských jednotek na sever Afriky.

Ve snaze vyřešit pokračující konflikt mezi vojsky vlády v Tripolisu uznávané OSN a jednotkami Chalífy Haftara útočícími z východu země se v neděli v Berlíně sešli vůdci a přední politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či EU.

?Visit of HRVP @JosepBorrellF to #Germany - Bilateral meeting with @mikepompeo #LibyenKonferenz #BerlinProcess #BerlinConference More photos: https://t.co/2hK1hgeRxvWatch the video: https://t.co/ftmAxAxMPx pic.twitter.com/qmOHZK75Jk

— EC AV Service (@EC_AVService) January 20, 2020

Dohodli se na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu obou stran a nebudou zasahovat do vnitřních záležitostí země.

"Embargo vyžaduje vysokou úroveň kontroly. Příměří vyžaduje někoho, kdo by se o ně staral. Nemůžete jen říct, tohle je příměří, a pak na něj zapomenout," řekl novinářům při příchodu na ministerské jednání Borrell. Ministři podle něj proberou řadu možností, jak embargo či příměří kontrolovat.

Jednou z nich může podle zástupců unijních států být oživení operace Sophia, jejímž cílem byl původně v první řadě boj proti pašerákům lidí ve Středozemním moři, v mandátu ovšem má také příspěvek k "uplatňování zbrojního embarga OSN na volném moři u pobřeží Libye". Další možností je přímé vyslání evropských jednotek do Libye. O tom by však museli jednomyslně rozhodnout zástupci všech členských zemí, což je podle diplomatů velmi nejisté.

"Už jsme se bavili o tom, že Sophia by se mohla stát nástrojem pro zavedení zbraňového embarga do praxe," připomněl před dnešním jednáním český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

EU má podle něj několik možností, jak přispět k naplnění závěrů berlínské konference. Sahají od monitorování embarga prostřednictvím zmíněné operace přes vyslání jednotek do země až po dialog se zeměmi, které se v konfliktu dosud angažovaly. Těmi jsou především Turecko, Rusko a arabské státy.

V konfliktu v zemi, která je nestabilní od pádu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má nyní pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Haftar, jehož jednotky ovládají většinu země, z níž do Evropy míří velké množství migrantů.

Příměří v Libyi se zatím nedaří zcela prosadit. Kontrolu nad jeho případným dodržováním už nabídla Itálie. V zemi má z historických důvodů dobré kontakty. Na zklidnění situace má Řím velký zájem také proto, že Itálie je hlavní destinací pro africké migranty vyplouvající od libyjského pobřeží.

Související

Více souvisejících

Josep Borrell EU (Evropská unie) Libye Chalífa Haftar Fáiz Sarrádž

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy