Bratislava si zopakovala průvod z listopadu 1989. Zachránila nás Praha, vzpomíná bývalý student

Třicet let od průvodu studentů bratislavských škol, kteří 16. listopadu 1989 v tehdejším komunistickém Československu manifestovali za demokracii a školskou reformu, jeho tehdejší účastníci dnes tuto akci v ulicích slovenské metropole zopakovali. Výročí průvodu, proti kterému bezpečnostní složky nezasáhly, si dříve během dne připomněli také český prezident Miloš Zeman a hlava Slovenska Zuzana Čaputová.

Bratislavský Hrad (Slovensko)
doporučujeme

"I tehdy nás byly hloučky jako nyní. Jediný rozdíl byl v tom, že celé náměstí bylo obklíčeno policejními vozy a policisty. Všichni jsme šli do velké nejistoty. Tato demonstrace byla neohlášená, tedy nepovolená a nelegální," vzpomínal před novináři Milan Novotný, který se průvodu v roce 1989 jako student Filozofické fakulty Univerzity Komenského zúčastnil. Spolu s ním přišli na rekonstrukci akce i další jeho někdejší účastníci.

Průvod, kterého se v roce 1989 zúčastnily asi dvě stovky zejména studentů různých fakult, odstartoval na náměstí u současného úřadu hlavy státu. Studenti se chytili za ruce a jako "živý řetěz" se vydali na pochod ulicemi metropole. Skandovali hesla jako například "Chceme svobodu", "Chceme demokracii" či "Chceme demokratické školství". Průvod studenti ukončili u sídla ministerstva školství. Své požadavky tam přednesli i členovi ústředního výboru Komunistické strany Slovenska Gejzovi Šlapkovi.

Na průvod dohlíželi příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti včetně příslušníků komunistické StB, bezpečnostní složky proti účastníkům ale nezasáhly. Tato akce studentů v Bratislavě stojí ve stínu pražských událostí ze 17. listopadu 1989, které zahájily takzvanou sametovou revoluci. Ta vyústila v Československu v pád komunistického režimu.

"Celou dobu kolem nás jela policejní auta a z aut nás snímala kamera. Tím, že jsme se drželi za ruce, byl každý z nás lehce identifikovatelný," uvedl Novotný. Dodal, že studentská akce v roce 1989 nebyla koordinována s českými kolegy.

Podle Novotného účastníky průvodu před akademickými tresty od vysokých škol zachránila právě sametové revoluce. "Svým způsobem nás zachránila Praha. Neskutečné hrdinství pražských studentů a to, co se (17. listopadu) stalo, zachránilo bratislavské studenty před vyhazovem ze školy," řekl Novotný. Doplnil, že právě organizátoři zmíněného bratislavského průvodu vypracovali na Slovensku první protestní prohlášení proti policejnímu zákroku vůči demonstraci ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Novotný ocenil, že se nakonec podařilo naplnit hlavní požadavky tehdejšího studentského hnutí, a to svobodné volby, svobodu tisku i svobodu slova.

Bratislavský průvod studentů připomíná v Bratislavě pamětní deska na budově Univerzity Komenského. Právě k ní dnes Zeman, který později otevřel ve slovenské metropoli Český dům, spolu s Čaputovou položili věnce.

Čaputová bratislavský průvod ze 16. listopadu 1989 ocenila. Uvedla, že tato akce spolu s následnou demonstrací v Praze odstartovaly zásadní a důležité změny v Československu.

Rekonstrukce průvodu studentů z roku 1989 je jednou z desítek různých společenských a kulturních akcí, kterými si Slovensko o tomto víkendu připomíná výročí sametové revoluce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama