Brexit: Barnier vidí posun v jednání, spory ale trvají. Poraženými budou Britové, zní z Francie

Vyjednávání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Británií se v posledních hodinách mírně pohnula směrem k dohodě, některé zásadní rozpory však stále nejsou vyřešeny. Diplomatům unijních zemí to podle informací ČTK dnes řekl hlavní vyjednávač EU Michel Barnier. Unie se podle něj bude do poslední chvíle snažit o dohodu, pouze její uzavření do konce tohoto týdne však zaručí její platnost od začátku ledna.

Michel Barnier

Sedmadvacítka unijních zemí vyjednává s Británií dohodu od chvíle, kdy bývalý členský stát koncem letošního ledna evropský blok po 47 letech opustil. V neděli vypršel již několikátý termín, do kterého chtěly mít obě strany o osudu rozhovorů jasno, vyjednávání však kvůli sporům v několika zbývajících tématech pokračuje. Přechodné období, po jehož skončení bez dohody zatíží vzájemný obchod cla a kvóty, již potrvá pouhých 17 dní.

"Pokud má dohoda mezi EU a Británií fungovat od 1. ledna 2021, příštích pár dní bude důležitých," napsal dnes na twitteru Barnier.

Krátce předtím velvyslancům unijních zemí bez podrobností řekl, že britská strana přistoupila na požadavek Bruselu v otázce pravidel hospodářské soutěže. Zásadním sporným bodem však stále zůstávají práva na rybolov v britských vodách, kde odmítají ústupky obě strany.

Barnier přitom podle zdroje ČTK diplomatům nastínil tři scénáře, podle nichž se může jednání vyvíjet. Pokud by se dohodu podařilo uzavřít tento týden, mohl by ji na mimořádném zasedání teoreticky ještě do konce roku schválit Evropský parlament a zaručit tím její platnost od začátku ledna. Druhou možností je, že se vyjednávači ani tento týden nedohodnou a rozhovory se protáhnou do Vánoc nebo za ně. V takovém případě by již EP dohodu schválit nestihl.

Zatímco podle Barniera by v lednu hrozilo přinejmenším krátké období bez platné dohody, některé členské státy už daly najevo, že při tomto scénáři budou usilovat o takzvané předběžné provádění dohody. To by znamenalo, že úmluva vstoupí v platnost a europoslanci ji schválí dodatečně. Řada z nich ovšem již předem tuto možnost odmítá s tím, že jim Evropská komise přislíbila, že je při schvalování dohody neobejde. Posledním scénářem je varianta, že se obě strany nedohodnou ani do konce roku a v lednu dojde k neřízenému rozchodu. I v tom případě ale mohou podle Barniera jednání pokračovat.

Evropští politici dnes dávají najevo, že dohoda pro ně stále není ztracena a že očekávají ústupky z britské strany. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire se domnívá, že na odchodu z EU bude nejvíc tratit Británie. "Poraženými brexitu budou Britové... brexit, abych se vyjádřil slovy zesnulého Johna le Carrého, je politickou, ekonomickou a historickou pošetilostí," řekl Le Maire stanici France Info s odkazem na spisovatele, který zemřel tento víkend.

Irský premiér Micheál Martin doufá, že vyjednavači obou stran ještě v následujících dnech dospějí k dohodě. Je si ale vědom toho, že Londýn i Brusel musí překonat několik klíčových bodů. "Mám naději, ale nerad bych podcenil značné výzvy, které pro britskou a unijní stranu představují rovná pravidla hospodářské soutěže a problematika rybolovu. Jsou to značně složitá témata," uvedl Martin ve vysílání stanice RTE. "Je pravda, že opravdu nejzazším termínem je Silvestr, ale myslím si, že obě strany se snaží dospět k závěru jednání v několika následujících dnech," dodal.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

26.11.2021 11:13 Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru,…

Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

26.11.2021 10:58 Aktualizováno Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru…

Na Slovensku klesl přírůstek nových případů pod 10 tisíc

26.11.2021 10:40 Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10…

V Rakousku ve druhém listopadovém týdnu zemřelo nejvíce lidí za letošní rok

25.11.2021 21:11 Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich…

Portugalsko znovu zavádí část opatření, budou se vztahovat i na očkované

25.11.2021 19:35 Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, znovu zavádí některá opatření…

Související:

Právě se děje

reklama