Brexit bez dohody? Osud desítek tisíc Slováku je stále nejistý

Slovensko se obává negativních dopadů, které by na jeho ekonomiku měl odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Pro případ, že spořádaný brexit nenastane, už země schválila zvláštní zákon s cílem omezit negativní vlivy na obyvatele či podnikatele. Ani necelé tři týdny před termínem brexitu není známo, zda se do vlasti vrátí část z desítek tisíc Slováků, kteří žijí v Británii.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí již upozornily, že nejasnosti ohledně vystoupení Británie z evropského bloku představují další z rizik pro vývoj hospodářství Slovenska. To přitom proti dřívějším odhadům zaznamená letos i v příštím roce horší výsledky, hlavně kvůli oslabení exportu v souvislosti s vývojem v eurozóně.

Právě na vývozu zboží je exportně orientována slovenská ekonomika závislá. Británie patří do první desítky největších obchodních partnerů Slovenska. Dvě pětiny slovenského exportu do Británie pak tvoří automobilový průmysl, který je hlavním motorem hospodářského růstu země. Právě v tomto odvětví naposledy získalo Slovensko velkou investici, když britská automobilka Jaguar Land Rover postavila v zemi pod Tatrami novou továrnu.

Slovensko se na případné vystoupení Británie z EU bez dohody připravilo také schválením zvláštního zákona, který upravuje například oblast sociálního a zdravotního pojištění či uznávání dokladů o vzdělání. Britové, kteří budou mít na Slovensku do doby brexitu právo na trvalý pobyt, získají po odchodu Británie z EU právo pobývat v zemi po neomezenou dobu.

Slovenské úřady a další instituce zveřejnily na svých webech v souvislosti s brexitem podrobné informace pro občany a podnikatele, například o změnách v obchodování s Británii.

Zatímco podle odhadu slovenských úřadů žije v Británii nejméně 80.000 Slováků, Britů na Slovensku bydlí výrazně méně. Nejistotu kolem podoby brexitu letos využila slovenská vláda ke kampani v zájmu přilákat zpět do vlasti své občany působící v Británii.

Pokud Británie vystoupí z EU, bude mít Slovensko v Evropském parlamentu jedno křeslo navíc. Obyvatelé Slovenska v květnových volbách vybírali 14 europoslanců. Jedna zvolená kandidátka ze zmíněného počtu čeká právě na brexit, aby se ujala svého mandátu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama