Brexit a první schůzka Johnsona s Varadkarem: Dojde k nečekanému zvratu?

Pondělní setkání britského ministerského předsedy Borise Johnsona a irského premiéra Lea Varadkara zřejmě žádný průlom ohledně jednání o brexitové dohodě nepřinese. Varadkar to dnes řekl novinářům. Podle něj bude klíčové jednání unijního summitu v polovině října, situace je ale i vzhledem k nedávným krokům britského parlamentu krajně nejistá.

Přidejte svůj názor

Leo Varadkar
doporučujeme

"Premiérka Mayová nebyla schopna zajistit schválení dohody (o brexitu) v parlamentu. Premiér Johnson teď přišel o parlamentní většinu, takže se ho budu ptát, jak nás - EU a Irsko - chce přesvědčit, že je schopen zajistit souhlas poslanců," uvedl Leo Varadkar.

Oba premiéři se od Johnsonova červencového nástupu do funkce šéfa britské vlády osobně ještě nesetkali. Několikrát spolu však hovořili telefonicky. Hlavním tématem pro ně bude takzvaná irská pojistka, což je z pohledu britské vlády hlavní sporný bod dohody o brexitu uzavřené s EU.

Irská pojistka je kompromisní ujednání, které má po brexitu zabránit přísnému hraničnímu režimu mezi Irskou republikou, která je členem EU, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Předchozí britská vláda k ní dospěla při dva roky trvajících vyjednáváních s EU jako k jedinému schůdnému řešení, teď ji však Londýn považuje za ohrožení suverenity Británie. Irsko ovšem nechce připustit přísné kontroly na hranici, které skončily po uzavření mírové Velkopáteční dohody z roku 1998.

Johnson chce, aby EU irskou pojistku z dohody o brexitu vypustila. Členské země ale trvají na tom, že dohodu měnit nehodlají. Brusel tvrdí, že Londýn dosud nepředložil žádný alternativní návrh, jak problém ohledně irsko-severoirské hranice vyřešit.

Britský premiér se nyní ocitl v patové situaci kvůli zákonu, kterým mu parlament zapovídá vystoupení z EU bez dohody. Johnson dál trvá na tom, že Británie EU opustí v plánovaném termínu 31. října, ať už s dohodou či bez ní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál? Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, oznámil Cameron

16.09.2019 03:30 Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení…

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama