Brexit a první schůzka Johnsona s Varadkarem: Dojde k nečekanému zvratu?

Pondělní setkání britského ministerského předsedy Borise Johnsona a irského premiéra Lea Varadkara zřejmě žádný průlom ohledně jednání o brexitové dohodě nepřinese. Varadkar to dnes řekl novinářům. Podle něj bude klíčové jednání unijního summitu v polovině října, situace je ale i vzhledem k nedávným krokům britského parlamentu krajně nejistá.

Leo Varadkar
doporučujeme

"Premiérka Mayová nebyla schopna zajistit schválení dohody (o brexitu) v parlamentu. Premiér Johnson teď přišel o parlamentní většinu, takže se ho budu ptát, jak nás - EU a Irsko - chce přesvědčit, že je schopen zajistit souhlas poslanců," uvedl Leo Varadkar.

Oba premiéři se od Johnsonova červencového nástupu do funkce šéfa britské vlády osobně ještě nesetkali. Několikrát spolu však hovořili telefonicky. Hlavním tématem pro ně bude takzvaná irská pojistka, což je z pohledu britské vlády hlavní sporný bod dohody o brexitu uzavřené s EU.

Irská pojistka je kompromisní ujednání, které má po brexitu zabránit přísnému hraničnímu režimu mezi Irskou republikou, která je členem EU, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Předchozí britská vláda k ní dospěla při dva roky trvajících vyjednáváních s EU jako k jedinému schůdnému řešení, teď ji však Londýn považuje za ohrožení suverenity Británie. Irsko ovšem nechce připustit přísné kontroly na hranici, které skončily po uzavření mírové Velkopáteční dohody z roku 1998.

Johnson chce, aby EU irskou pojistku z dohody o brexitu vypustila. Členské země ale trvají na tom, že dohodu měnit nehodlají. Brusel tvrdí, že Londýn dosud nepředložil žádný alternativní návrh, jak problém ohledně irsko-severoirské hranice vyřešit.

Britský premiér se nyní ocitl v patové situaci kvůli zákonu, kterým mu parlament zapovídá vystoupení z EU bez dohody. Johnson dál trvá na tom, že Británie EU opustí v plánovaném termínu 31. října, ať už s dohodou či bez ní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

05.08.2020 19:06 Kanárské ostrovy jsou ode dneška prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama