Brexit: Britští poslanci se loučí s europarlamentem. Někteří truchlí, Farage jásá

Se smutkem, přátelskými radami do budoucna i triumfální náladou se dnes britští europoslanci loučí se svými kolegy v Bruselu. Jejich poslední plenární zasedání začíná pouhé dva dny předtím, než Británie po 47 letech opustí Evropskou unii. Navzdory tomu, že někteří z britských politiků při dnešním hlasování brexitovou dohodu patrně nepodpoří, parlament ji s největší pravděpodobností schválí.

Nigel Farage

Největší lítost je před posledním vstupem do Evropského parlamentu (EP) znát na poslancích stran, které se ještě začátkem prosince snažily v Británii prosadit nové brexitové referendum.

"Byla to nejlepší práce v britské politice. Pracujete s lidmi z celé Evropy s různými zkušenostmi a máte možnost ovlivnit spoustu věcí," hodnotí nostalgicky působení v EP labouristický europoslanec Seb Dance. Nesouhlas s odchodem jeho země jej přiměl k tomu, aby šéfům unijních institucí adresoval otevřený dopis se žádostí, aby nechali "otevřené dveře" pro návrat Británie do EU. Dopis podepsaný řadou kolegů chce předat ve čtvrtek.

Zcela protichůdná nálada vládne v táboře nejtvrdších zastánců brexitu, z nichž někteří by nejraději vyhlásili v sobotu, tedy v den vystoupení z EU, státní svátek. Šéf strany pro brexit Nigel Farage dnes prohlásil, že rozchod s EU je stejně významnou událostí jako odluka anglikánské církve od římskokatolické za krále Jindřicha VIII. v 16. století.

"Podle mě je to velmi nebezpečný politický projekt, kde lidé nemají kontrolu nad zákony," zopakoval dnes své dlouhodobé tvrzení na adresu EU muž, který strávil v europarlamentu dvě desetiletí. Někteří europoslanci z dalších zemí se v zákulisí netají tím, že jim pro svůj útočný styl plný invektiv vůči unii bude ze všech britských kolegů chybět nejméně.

Řada britských politiků nepobyla v europarlamentních lavicích příliš dlouho. Někteří zvolení nováčci do nich poprvé zasedli až v červenci po loňských volbách a po pouhém půlroce je opouštějí.

"Jsem vděčný, že jsem dostal tuhle výjimečnou příležitost," prohlásil europarlamentní nováček za zelené Magid Magid. "Má víra v projekt EU - jeho historickou nutnost, současnou hodnotu a nevyužitý potenciál - ani v nejmenším za posledních sedm měsíců neoslabila. Spíše den ode dne posílila," popsal Magid dojmy ze svého působení v Evropském parlamentu na bruselském webu Politico.

Zatímco on i další proevropští poslanci vidí v brexitu nenahraditelnou ztrátu a dnes nehodlají podpořit dohodu o vystoupení Británie z bloku, další brexit označují za varování pro EU, která podle nich musí více naslouchat svým občanům, aby ji v budoucnu neopustily další státy.

"Myslím si, že pokud se staneme úspěšnými konkurenty hned za vašimi dveřmi, další nás budou následovat. Proto pokud chcete mít budoucnost, poučte se z toho, co se stalo s brexitem," vzkázala kolegům i dalším unijním institucím Ann Widdecombeová, která se za sedm měsíců působení v EP stala svými plamenně protiunijními projevy jednou z nejviditelnějších tváří Farageovy strany. Její poslanci budou dnes hlasovat pro dohodu a očekává se, že smlouva díky podpoře nejsilnějších frakcí parlamentem snadno projde.

Nesmiřitelně rozdělení britští politici se shodují patrně jenom v jedné věci: nebude jim chybět cestování mezi Bruselem a Štrasburkem, kam se každý měsíc přesouvali na čtyřdenní plenární zasedání. Shodují se na tom, že zrušení francouzského sídla EP by unii prospělo a šetřilo peníze i ovzduší.

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje