Brexit bude 31. ledna. Už žádná "ale" a "možná", ujistil Johnson

Británie odejde z Evropské unie k 31. lednu příštího roku, již tomu nic nezabrání. Dnes to v projevu po vítězství vládních konzervativců ve čtvrtečních parlamentních volbách prohlásil britský premiér Boris Johnson. Podle jeho slov je nyní uskutečnění brexitu prvořadým úkolem.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ´pokud´, žádná ´ale´, žádná ´možná," řekl Johnson. Dodal, že volebním výsledkem, který jeho Konzervativní straně v 650členné Dolní sněmovně zajistil přinejmenším 363 hlasů, mu voliči udělili jasný mandát splnit přání Britů z června 2016. Při tehdejším referendu se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku.

zdroj: YouTube

Výsledek čtvrtečních parlamentních voleb podle Johnsona zažehnal hrozbu možného druhého referenda o britské unijní budoucnosti.

Absolutní většina v Dolní sněmovně umožní Johnsonovi schválit brexitovou dohodu, kterou vyjednal s Bruselem v říjnu. Po brexitu během takzvaného přechodného období budou pokračovat rozhovory s Bruselem o budoucích vztazích Británie s EU. Podle současných plánů by měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité jednání stačit nebude.

Německá média: Cesta k brexitu je volná, odpůrci drtivě prohráli

"(Volby) daly Borisi Johnsonovi absolutní většinu a dopomohly mu k silnému mandátu, aby Británii rychle vyvedl z Evropské unie," shrnuje hlavní poselství hlasování list Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Johnson nyní může nově vyjednanou dohodu o vystoupení prosadit v parlamentu a vyvést svou zemi k 31. lednu z EU," konstatuje i komentář veřejnoprávní televize ARD.

"Mnoho voličů už mělo tématu brexitu dost," poznamenává Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Ti, kteří chtěli svou zemi udržet v EU, drtivě prohráli. Jejich hra skončila," doplňuje ARD.

Za jednu z hlavních příčin Johnsonova úspěchu deník Süddeutsche Zeitung považuje šéfa labouristů Corbyna, který byl podle něj největším volebním pomocníkem konzervativců. "Corbyn vejde do dějin Labouristické strany jako předseda z noční můry, Johnson mu musí být navěky vděčný," míní list, podle něhož pro osvícené středové voliče byl Corbyn kvůli svému šovinismu, nacionalismu a antisemitismu nevolitelný. Dali tak přednost "menšímu zlu" v podobě Johnsona. Stejná slova volí i ARD, podle níž britská parlamentní opozice udělala vše špatně.

Johnsonovi k úspěchu podle serveru Spiegel Online i dalších německých médií pomohl také jeho radikální populismus, jehož součástí byly i tvrdé útoky na parlament a dokonce na soudy, které vedly k dalšímu oslabování důvěry v demokratické instituce.

Hlasování bude mít vedle brexitu také hlubší dopady na soudržnost Británie, shodují se německá média. Spiegel Online očekává tvrdé konflikty mezi Edinburghem a Londýnem a upozorňuje na to, že mohou sílit i hlasy žádající sjednocení Severního Irska s Irskem. "Po velkém úspěchu skotských nacionalistů na severu Británie bude jejich volání po nezávislosti znít ještě hlasitěji než dosud," míní i komentář ARD, podle něhož rozpad Británie může být dlouhodobě cenou, kterou země za brexit zaplatí.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem v Německu se nakazilo už 180.000 lidí

29.05.2020 08:42 V Německu se od počátku epidemie nákaza koronavirem potvrdila již u více než 180.000 lidí. Vyplývá…

Španělsko hlásí už druhý den jen jedno úmrtí s covidem-19

28.05.2020 20:17 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s…

Francie se chystá od 2. června na rozsáhlé uvolnění restrikcí

28.05.2020 19:13 Ve Francii začne 2. června další rozsáhlá fáze uvolňování ochranných opatření zavedených kvůli…

V Itálii zemřelo za den 70 lidí s koronavirem, nejméně od neděle

28.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 70 na 33.142. Jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy