Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami britského parlamentu jej dnes podepsala i královna Alžběta II., informovala agentura AP. S "rozvodovou" dohodou musí ještě souhlas vyjádřit Evropský parlament. Británie Evropskou unii opustí 31. ledna, tedy za osm dní.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Brexit
doporučujeme

Dolní sněmovna britského parlamentu schválila návrh zákona o brexitové dohodě již 9. ledna. Horní komora, kde mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků. Poslanci dolní komory ve středu všechny zamítli. Sněmovna lordů následně své snahy o změny vzdala a rovněž návrh zákona schválila. Souhlas královny byl posledním krokem, který dnes uzavřel britský legislativní proces.

V Británii se musí mezinárodní smlouvy ratifikovat tak, že se převedou do domácího práva v podobě zákona. Samotnou dohodu by měl premiér Boris Johnson podepsat podle agentury Reuters v nejbližších dnech.

"Občas se zdálo, že nikdy brexitovou cílovou pásku nepřetrhneme, ale zvládli jsme to," řekl už ve středu Johnson. Podle něj je nyní třeba zapomenout na staré spory a soustředit se na budoucnost.

Británie na konci ledna Evropskou unii opustí na základě dohody, kterou Johnson dojednal v Bruselu loni v říjnu. Prvního února pak Spojené království vstoupí do takzvaného přechodného období, během něhož bude s EU jednat o budoucích vztazích.

Budoucí dohodu by měly Brusel a Londýn vyjednat podle současného plánu do konce roku. Plně odloučit od unijních pravidel by se tak Britové měli až čtyři a půl roku po referendu, ve kterém o odchodu z EU rozhodli. Pro brexit se v červnu 2016 vyjádřilo 51,9 procent hlasujících. Účast tehdy dosáhla 72 procent.

Po udělení královského souhlasu je nyní při schvalování "rozvodové" dohody na řadě EU. Ještě dnes by měl ústavní výbor Evropského parlamentu rozhodnout, zda doporučí plénu dohodu schválit. Na plenárním zasedání pak budou poslanci hlasovat 29. ledna, tedy pouhé dva dny před plánovaným brexitem. Už v pátek podepíšou dohodu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Německa je dalších 18 případů Covid-19

27.02.2020 21:08 Aktualizováno Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce…

Macron varoval, že Francii čeká epidemie koronaviru

27.02.2020 20:52 Aktualizováno Epidemie koronaviru ve Francii je nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Země se však…

Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 19:39 Aktualizováno Itálie oznámila další tři úmrtí na nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z Číny.…

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 19:02 Aktualizováno Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama