Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání dohody o budoucích vztazích. Zatímco hlavní debaty se ještě před jejich začátkem týkají vzájemného obchodu a dodržování pravidel EU, sporné body se objevují i v některých dalších tématech. Podle unijních diplomatů by mohlo přinést obtíže například vyjednávání o bankovních službách, zemědělství či rybolovu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Brexit
doporučujeme

Británie opustí společenství příští pátek, čímž začne jedenáctiměsíční přechodné období. Během něj budou pro bývalého člena platit dosavadní unijní závazky, což oběma stranám poskytne čas na uspořádání pobrexitových vztahů.

Evropská komise v posledních dvou týdnech seznamuje diplomaty členských zemí s výchozí strategií, kterou hodlá v rozhovorech s Londýnem uplatňovat. Z úst britských vládních politiků přitom v některých tématech znějí dosti odlišná slova.

Jedním z důležitých bodů se podle diplomatů může stát pro EU zdánlivě okrajové téma rybolovu. Přestože toto odvětví zaměstnává jen přibližně 170.000 lidí a tvoří méně než procento unijního HDP, hodlá komise rybolovná práva vyjednávat v rámci obchodní dohody. Zatímco rybáři ze západu EU chtějí zachovat současný přístup do britských vod, premiér Boris Johnson požaduje pro britské rybáře výrazně větší podíl než dnes.

Rybolov v britských vodách Johnson označoval už v brexitové kampani jako věc národní suverenity a konzervativní média mu to v těchto dnech připomínají a vybízejí k neústupnosti. Pro evropské rybáře však představují úlovky z okolí Británie více než třetinu celkového objemu a zvláště ti z Belgie či Nizozemska tvrdí, že jsou na nich existenčně závislí.

Unijní činitelé připouštějí, že rybolov může být jedním z témat, v nichž budou obě strany hledat společnou řeč až na samém konci vyjednávání. Dalším jsou finanční služby, které jsou pro změnu lukrativním byznysem pro desetitisíce obyvatel Londýna. Bankovní či pojišťovací domy sídlící v londýnské City ztratí po odchodu Británie z EU přístup na unijní trh, pokud si jej britská vláda nevyjedná v budoucí dohodě. Firmy přitom tlačí na vládu, neboť klientela sídlící v unijních zemích tvoří pro ně důležitou součást příjmů a britská bilance se státy EU je ve finančních službách výrazně pozitivní.

Jiným potenciálně výbušným tématem je podle diplomatů zemědělský vývoz. Zatímco britští farmáři by chtěli zajistit neomezený přístup k zákazníkům v EU, některé unijní země v čele se zemědělsky silnou Francií o tom nechtějí ani slyšet. Británie navíc usiluje o rychlou obchodní dohodu se Spojenými státy, kvůli které by mohla přistoupit na americké standardy pro nezávadnost potravin, jež jsou pro EU nepřijatelné.

Irský eurokomisař pro obchod Phil Hogan, který dává najevo velmi rázný postoj k budoucím vyjednáváním, během ledna naznačil, že by rybolov a finanční služby mohly být předmětem "výměnného obchodu". Někteří diplomaté se přitom obávají, že by sporná témata mohla ke konci přechodného období postavit obě strany před podobnou nejistotu, jakou zažily při jednání o loni schválené brexitové dohodě. Pokud by se totiž nepodařilo obchodní smlouvu podepsat do konce roku, nastal by již několikrát zažehnaný neřízený brexit, kdy by obě strany začaly obchodovat podle obecných pravidel Světové obchodní organizace.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za neděli 333 případů nákazy koronavirem a 11 mrtvých

01.06.2020 08:39 V Německu přibylo za neděli 333 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

Koronavirus podle italského doktora ztrácí sílu a je méně smrtící

01.06.2020 07:52 Koronavirus ztrácí na síle a stává se mnohem méně smrtícím. Uvedl to italský lékař Alberto…

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Rumunský premiér Orban neměl roušku a navíc kouřil, zaplatil pokutu

31.05.2020 19:29 Aktualizováno Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17.000 korun),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy