Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání dohody o budoucích vztazích. Zatímco hlavní debaty se ještě před jejich začátkem týkají vzájemného obchodu a dodržování pravidel EU, sporné body se objevují i v některých dalších tématech. Podle unijních diplomatů by mohlo přinést obtíže například vyjednávání o bankovních službách, zemědělství či rybolovu.

Brexit

Británie opustí společenství příští pátek, čímž začne jedenáctiměsíční přechodné období. Během něj budou pro bývalého člena platit dosavadní unijní závazky, což oběma stranám poskytne čas na uspořádání pobrexitových vztahů.

Evropská komise v posledních dvou týdnech seznamuje diplomaty členských zemí s výchozí strategií, kterou hodlá v rozhovorech s Londýnem uplatňovat. Z úst britských vládních politiků přitom v některých tématech znějí dosti odlišná slova.

Jedním z důležitých bodů se podle diplomatů může stát pro EU zdánlivě okrajové téma rybolovu. Přestože toto odvětví zaměstnává jen přibližně 170.000 lidí a tvoří méně než procento unijního HDP, hodlá komise rybolovná práva vyjednávat v rámci obchodní dohody. Zatímco rybáři ze západu EU chtějí zachovat současný přístup do britských vod, premiér Boris Johnson požaduje pro britské rybáře výrazně větší podíl než dnes.

Rybolov v britských vodách Johnson označoval už v brexitové kampani jako věc národní suverenity a konzervativní média mu to v těchto dnech připomínají a vybízejí k neústupnosti. Pro evropské rybáře však představují úlovky z okolí Británie více než třetinu celkového objemu a zvláště ti z Belgie či Nizozemska tvrdí, že jsou na nich existenčně závislí.

Unijní činitelé připouštějí, že rybolov může být jedním z témat, v nichž budou obě strany hledat společnou řeč až na samém konci vyjednávání. Dalším jsou finanční služby, které jsou pro změnu lukrativním byznysem pro desetitisíce obyvatel Londýna. Bankovní či pojišťovací domy sídlící v londýnské City ztratí po odchodu Británie z EU přístup na unijní trh, pokud si jej britská vláda nevyjedná v budoucí dohodě. Firmy přitom tlačí na vládu, neboť klientela sídlící v unijních zemích tvoří pro ně důležitou součást příjmů a britská bilance se státy EU je ve finančních službách výrazně pozitivní.

Jiným potenciálně výbušným tématem je podle diplomatů zemědělský vývoz. Zatímco britští farmáři by chtěli zajistit neomezený přístup k zákazníkům v EU, některé unijní země v čele se zemědělsky silnou Francií o tom nechtějí ani slyšet. Británie navíc usiluje o rychlou obchodní dohodu se Spojenými státy, kvůli které by mohla přistoupit na americké standardy pro nezávadnost potravin, jež jsou pro EU nepřijatelné.

Irský eurokomisař pro obchod Phil Hogan, který dává najevo velmi rázný postoj k budoucím vyjednáváním, během ledna naznačil, že by rybolov a finanční služby mohly být předmětem "výměnného obchodu". Někteří diplomaté se přitom obávají, že by sporná témata mohla ke konci přechodného období postavit obě strany před podobnou nejistotu, jakou zažily při jednání o loni schválené brexitové dohodě. Pokud by se totiž nepodařilo obchodní smlouvu podepsat do konce roku, nastal by již několikrát zažehnaný neřízený brexit, kdy by obě strany začaly obchodovat podle obecných pravidel Světové obchodní organizace.

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Související:

Právě se děje