Brexit se zase komplikuje. Novou dohodu pohřbila severoirská strana DUP

Severoirští unionisté (DUP) nesouhlasí s některými částmi návrhů ohledně brexitu, o nichž vyjednává Británie s Evropsku unií. Strana to uvedla v dnešním prohlášení. Podle britských médií tím DUP zasadila ránu britskému premiérovi Borisu Johnsonovi.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Nemůžeme podpořit návrhy ohledně cel, ohledně spolurozhodování, nejasnosti panují i kolem daně z přidané hodnoty," uvedli zástupci DUP. Jejich podpora je přitom považována za zásadní pro to, aby Johnson dohodu dokázal prosadit v britském parlamentu včas před 31. říjnem, kdy hodlá svou zemi z Evropské unie vyvést.

Řada stoupenců brexitu z řad Johnsonových konzervativců v minulosti dala najevo, že jejich podpora pro brexitovou dohodu závisí na tom, zda s ní budou souhlasit severoirští unionisté.

DUP mimo jiné znepokojuje představa, že pro Severní Irsko by platila jiná pravidla než pro zbytek Británie. Dnes předsedkyně této strany Arlene Fosterová a její zástupce Nigel Dodds řekli, že budou dále pracovat s vládou, aby získali "rozumnou" dohodu.

O podrobnostech brexitové dohody, na jejímž základě by měli Britové evropský blok opustit, jednali ve středu do pozdního večera zástupci Londýna a Bruselu. 

Podle neoficiálních dostupných informací našli sice shodu ve většině sporných bodů, nedokázali však vyřešit otázku systému výběru daně z přidané hodnoty za situace, kdy by Severní Irsko de facto zůstalo součástí evropského jednotného trhu.

Není tak příliš pravděpodobné, že by dohodu schvaloval dnes začínající summit EU. Dnes ráno o brexitu mluvil s premiérem Johnsonem šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Před summitem EU se počítá každá minuta a každá hodina," uvedla mluvčí komise. Nejmenovaný vysoce postavený unijní činitel, kterého cituje agentura Reuters, zopakoval dřívější stanovisko sedmadvacítky, že EU s britským premiérem na summitu o brexitu vyjednávat nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo stane v čele německé SPD? Vybírá se ze dvou tandemů, napětí roste

19.11.2019 10:12 Německá sociální demokracie (SPD) ode dneška ve druhém kole vnitrostranického hlasování rozhoduje o…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama