Brexitová jednání pokračují, premiér Johnson míří do Bruselu

Rozhodující závěrečná fáze jednání mezi Evropskou unií a Británií o budoucích vztazích bude pokračovat. Shodli se na tom dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson, kteří v nejbližších dnech v Bruselu společně zhodnotí vyhlídky na dosažení dohody.

Boris Johnson
doporučujeme

Ve společném prohlášení po podvečerním telefonátu uvedli, že obě strany stále nepřekonaly "zásadní rozdíly" v trojici sporných bodů: pravidlech hospodářské soutěže, dohledu nad řešením sporů a rybolovných právech.

Pokud nenajdou obě strany shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

"Požádali jsme naše hlavní vyjednávače a jejich týmy, aby připravili přehled zbývajících rozporů k diskusi na osobním setkání v Bruselu v následujících dnech," uvedli oba politici v krátkém resumé telefonátu.

V belgické metropoli se ve čtvrtek sejdou premiéři a prezidenti členských zemí EU, podle mluvčího komise však Johnson bude jednat pouze s von der Leyenovou a den jejich setkání zatím nebyl upřesněn.

Zatímco EU tvrdí, že pro úspěch jednání musejí přijít ze strany Londýna ústupky především v otázkách státní podpory firem a práv pro unijní rybáře, podle Británie ohrožují požadavky "sedmadvacítky" britskou suverenitu.

Podle diplomatů citovaných britskými médii se ve zmíněných otázkách postoje obou stran od nedělního začátku intenzivních vyjednávání v Bruselu prakticky vůbec nesblížily. Šance na to, že se Británie s evropským blokem rozejde bez uspořádání obchodních a dalších vztahů, kvůli tomu podle některých unijních diplomatů vzrostla.

"Nepovažujeme sice tento proces za uzavřený, ale situace je velmi choulostivá a je dost dobře možné, že se nám to (dohoda) nepovede," řekl britský vládní zdroj agentuře Reuters.

Johnsonova vláda přitom dnes jako vstřícné gesto připustila, že je ochotná odstranit kontroverzní pasáže návrhu zákona o vnitřním trhu porušující dříve uzavřenou brexitovou úmluvu. Podmínila to však úspěchem současných jednání. Unijní země označují normu za narušení důvěry a irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes označil gesto Londýna za pozitivní signál. Zároveň však dodal, že definitivně poslední termín pro dosažení dohody je podle něj tato středa. "Po středě přijde Evropská rada a pokud nebude dohoda ve čtvrtek, tak lídři EU jistě začnou přemýšlet o nouzových plánech pro případ brexitu bez obchodní dohody," řekl Coveney s odkazem na čtvrteční summit irské televizi RTE.

Zástupci obou stran však již několikrát hovořili o podobných limitních termínech, zatímco diplomaté spíše připouštějí, že bude možné vyjednávat až do doby, než rozhodnou o definitivním konci nadějí na dohodu političtí vůdci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 15:40 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama