Británie by měla prověřit účast Huawei v 5G sítích, žádá šéf NATO Stoltenberg

Západ by měl zareagovat na skutečnost, že se k němu Čína v různých oblastech přibližuje. Británie by proto měla z bezpečnostního hlediska přezkoumat účast čínské technologické firmy Huawei ve své zamýšlené mobilní síti páté generace (5G). Podle agentury Reuters to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

"Věřím, že vláda Spojeného království navrhne své sítě způsobem, který je bude chránit, a zajistí, aby měla bezpečné 5G sítě," řekl Stoltenberg. "Proto si také myslím, že je důležité, aby se uskutečnilo nové přezkoumání, jak toho dosáhnout," dodal podle Reuters.

"Čína se k nám přibližuje. Vidíme to v Arktidě, vidíme, že mocně investují do kritické infrastruktury v Evropě, a samozřejmě také vidíme, že Čína působí v kyberprostoru," prohlásil Stoltenberg. "Takže nejde o nasazení sil NATO v Jihočínském moři, nýbrž o odpověď na skutečnost, že se k nám Čína přibližuje," doplnil.

Premiér Boris Johnson v lednu umožnil omezenou roli čínské technologické společnosti při výstavbě britských 5G sítí. "Vysoce rizikoví prodejci", jako je firma Huawei, se budou moci účastnit výstavby těch částí sítí, které nebudu bezpečnostně citlivé. Rozhodnutí se setkalo s negativní odezvou u nejbližšího britského spojence Washingtonu, který se snaží čínskou technologickou společnost z budování sítí příští generace v západních zemích vyřadit. Čínský podnik naopak rozhodnutí britské vlády uvítal.

Koronavirová pandemie, rozpory ohledně Hongkongu a protičínská politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nicméně Británii přiměla vztahy s Pekingem přehodnocovat. V důsledku toho nyní britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost analyzuje dopad amerických sankcí proti firmě Huawei na budování 5G sítí v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 10:32 V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Le Penová pod tlakem. Šéfka krajní pravice řeší neúspěchy i potíže ve…

03.07.2020 10:16 Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová se minulý víkend, kdy se uskutečnilo druhé kolo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy