Británie definitivně ukončí svazek s EU, na hranicích nastanou komplikace

Čtyři a půl roku po brexitovém referendu učiní Británie o silvestrovské půlnoci poslední krok na cestě z Evropské unie. Skončí přechodné období, během kterého se pětašedesátimilionová země po svém lednovém odchodu řídila pravidly evropského bloku a byla součástí jednotného unijního trhu.

Brexit
doporučujeme

Zároveň vstoupí v platnost před týdnem dojednaná obchodní smlouva, která zmírní dopad brexitu na plynulost výměny zboží či služeb. Dopravce i cestující i tak čekají na hranicích komplikace.

Británie formálně opustila EU po 47 letech již v lednu, ještě do konce roku pro ni však platí veškeré unijní normy. Přechodná doba měla oběma stranám umožnit vyjednání dohody, kterou se však kvůli několika sporným otázkám či komplikacím spojeným s pandemií podařilo uzavřít až na Štědrý den.

Úmluva odstraňuje většinu celních bariér, které by obchodování či výměnu služeb přes Lamanšský průliv zatížily v případě neřízeného britského odchodu z unie. Dokument, který má i s přílohami přes 2000 stran, stanovuje také mimo jiné pravidla pro dopravu, energetiku či justiční a policejní spolupráci.

Politici obou stran sice dohodu označují za úspěch, který zabrání nejtvrdším dopadům brexitu, lidé a firmy se však musejí připravit zejména na nové administrativní překážky při cestách mezi kontinentem a ostrovní zemí. Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny podrobnější hraniční kontroly či se například obnoví poplatky za roaming. Obyvatelé unijních zemí ani Británie už nebudou moci vzájemně využívat výhod volného pohybu k práci, životu a ke studiu, k nimž budou potřebovat víza. Britové, kteří cestují do zemí EU, tam budou moci zůstat 90 dní každého půl roku, zatímco obyvatelé zemí EU budou moci navštívit Británii maximálně na půl roku.

Dopravce zase čekají administrativní komplikace kvůli vyplňování celních protokolů a formulářů o standardech převáženého zboží. Hlavní přístavy jako francouzský Calais či belgické Antverpy kvůli tomu speciálně připravily stovky pracovníků, kteří budou provádět kontroly zejména u potravin a zemědělských produktů.

I s ohledem na to, že firmy měly pouhý týden na prostudování podrobností dohody, se přístavy připravují na dlouhé fronty kamionů. Na přechodech jsou proto nově vyhrazeny tisíce parkovacích míst pro odstavené kamiony, které nebudou splňovat nové požadavky.

Cesty mezi Británií a unijními zeměmi jsou přitom pro řidiče kamionů obtížné již několik týdnů. Na hranicích se začaly tvořit fronty nákladních aut již v polovině prosince, což ještě více zkomplikovala omezení pro britské řidiče kvůli nové mutaci koronaviru šířící se v Británii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama