Británie definitivně ukončí svazek s EU, na hranicích nastanou komplikace

Čtyři a půl roku po brexitovém referendu učiní Británie o silvestrovské půlnoci poslední krok na cestě z Evropské unie. Skončí přechodné období, během kterého se pětašedesátimilionová země po svém lednovém odchodu řídila pravidly evropského bloku a byla součástí jednotného unijního trhu.

Zároveň vstoupí v platnost před týdnem dojednaná obchodní smlouva, která zmírní dopad brexitu na plynulost výměny zboží či služeb. Dopravce i cestující i tak čekají na hranicích komplikace.

Británie formálně opustila EU po 47 letech již v lednu, ještě do konce roku pro ni však platí veškeré unijní normy. Přechodná doba měla oběma stranám umožnit vyjednání dohody, kterou se však kvůli několika sporným otázkám či komplikacím spojeným s pandemií podařilo uzavřít až na Štědrý den.

Úmluva odstraňuje většinu celních bariér, které by obchodování či výměnu služeb přes Lamanšský průliv zatížily v případě neřízeného britského odchodu z unie. Dokument, který má i s přílohami přes 2000 stran, stanovuje také mimo jiné pravidla pro dopravu, energetiku či justiční a policejní spolupráci.

Politici obou stran sice dohodu označují za úspěch, který zabrání nejtvrdším dopadům brexitu, lidé a firmy se však musejí připravit zejména na nové administrativní překážky při cestách mezi kontinentem a ostrovní zemí. Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny podrobnější hraniční kontroly či se například obnoví poplatky za roaming. Obyvatelé unijních zemí ani Británie už nebudou moci vzájemně využívat výhod volného pohybu k práci, životu a ke studiu, k nimž budou potřebovat víza. Britové, kteří cestují do zemí EU, tam budou moci zůstat 90 dní každého půl roku, zatímco obyvatelé zemí EU budou moci navštívit Británii maximálně na půl roku.

Dopravce zase čekají administrativní komplikace kvůli vyplňování celních protokolů a formulářů o standardech převáženého zboží. Hlavní přístavy jako francouzský Calais či belgické Antverpy kvůli tomu speciálně připravily stovky pracovníků, kteří budou provádět kontroly zejména u potravin a zemědělských produktů.

I s ohledem na to, že firmy měly pouhý týden na prostudování podrobností dohody, se přístavy připravují na dlouhé fronty kamionů. Na přechodech jsou proto nově vyhrazeny tisíce parkovacích míst pro odstavené kamiony, které nebudou splňovat nové požadavky.

Cesty mezi Británií a unijními zeměmi jsou přitom pro řidiče kamionů obtížné již několik týdnů. Na hranicích se začaly tvořit fronty nákladních aut již v polovině prosince, což ještě více zkomplikovala omezení pro britské řidiče kvůli nové mutaci koronaviru šířící se v Británii.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie hranice

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy