Británie v čele s královnou Alžbětou oslavila výročí konce války

Britská panovnice královna Alžběta II, další členové královské rodiny, váleční veteráni a politici si dnes u památníku v centru Londýna připomněli oběti první světové války. V 11:00 místního času (12:00 SEČ) uctili padlé dvěma minutami ticha miliony lidí po celé Británii. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Královna Alžběta II. s rodinou
doporučujeme

Premiér Boris Johnson, labouristický lídr Jeremy Corbyn a šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová přerušili volební kampaň, aby se každoroční pietní akce zúčastnili. Princ Charles položil věnec za královnu, která ceremoniál sledovala z balkónu. Akce se zúčastnili také princové William a Harry, stovky veteránů britských ozbrojených sil, ministři i představitelé církví. Na místě byli také expremiéři Tony Blair a David Cameron a bývalá premiérka Theresa Mayová.

Johnson před začátkem ceremoniálu uvedl, že mu bude ctí položit věnec u památníku Cenotaph a zavázal se, že bude i nadále hájit příslušníky ozbrojených sil, kteří "slouží s takovou odvahou v naší armádě". Na twitteru napsal, že bude "myslet na muže a ženy, kteří po staletí udělali tolik pro ochranu naší země". Corbyn v krátkém videovzkazu uvedl:"Jsme tu dnes, protože tolik dlužíme těm, kteří přišli před námi. Dnes na ně vzpomínáme". Později šéf labouristů řekl, že vojáci, veteráni a jejich rodiny "nedostávají podporu, jakou si zaslouží". Šéfka liberálních demokratů vyzvala k zamyšlení nad tím, jak "křehký" může mír být.

Letos je to 100 let, co si Británie připomíná dvěma minutami ticha padlé vojáky z první světové války - poprvé se pietní akce konala 11. listopadu 1919 na první výročí příměří. Mnoho Britů dnes má na prsou nebo na klopě připnuty papírové květy vlčího máku symbolizující rostliny, které kvetly na bojištích během krveprolití na západní frontě. Na Den příměří si Britové připomínají nejen miliony obětí první světové války, ale také druhé světové války a dalších konfliktů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo hlásí 8685 nových případů koronaviru. Čekají nás obtížné měsíce,…

26.10.2020 14:20 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 8685 případů nákazy novým koronavirem, což je o něco méně než v…

Covid komplikuje volbu možného nástupce Merkelové. Sjezd CDU se v prosinci…

26.10.2020 13:49 Prosincový sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie, který by vybral nové vedení strany a…

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

26.10.2020 13:17 Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle…

Rakousko zvažuje druhý lockdown, na státní svátek má 2456 nových případů…

26.10.2020 12:33 V Rakousku bylo za posledních 24 hodin evidováno 2456 nově nakažených koronavirem. Oznámily to ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama