Británie v čele s královnou Alžbětou oslavila výročí konce války

Britská panovnice královna Alžběta II, další členové královské rodiny, váleční veteráni a politici si dnes u památníku v centru Londýna připomněli oběti první světové války. V 11:00 místního času (12:00 SEČ) uctili padlé dvěma minutami ticha miliony lidí po celé Británii. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Královna Alžběta II. s rodinou
doporučujeme

Premiér Boris Johnson, labouristický lídr Jeremy Corbyn a šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová přerušili volební kampaň, aby se každoroční pietní akce zúčastnili. Princ Charles položil věnec za královnu, která ceremoniál sledovala z balkónu. Akce se zúčastnili také princové William a Harry, stovky veteránů britských ozbrojených sil, ministři i představitelé církví. Na místě byli také expremiéři Tony Blair a David Cameron a bývalá premiérka Theresa Mayová.

Johnson před začátkem ceremoniálu uvedl, že mu bude ctí položit věnec u památníku Cenotaph a zavázal se, že bude i nadále hájit příslušníky ozbrojených sil, kteří "slouží s takovou odvahou v naší armádě". Na twitteru napsal, že bude "myslet na muže a ženy, kteří po staletí udělali tolik pro ochranu naší země". Corbyn v krátkém videovzkazu uvedl:"Jsme tu dnes, protože tolik dlužíme těm, kteří přišli před námi. Dnes na ně vzpomínáme". Později šéf labouristů řekl, že vojáci, veteráni a jejich rodiny "nedostávají podporu, jakou si zaslouží". Šéfka liberálních demokratů vyzvala k zamyšlení nad tím, jak "křehký" může mír být.

Letos je to 100 let, co si Británie připomíná dvěma minutami ticha padlé vojáky z první světové války - poprvé se pietní akce konala 11. listopadu 1919 na první výročí příměří. Mnoho Britů dnes má na prsou nebo na klopě připnuty papírové květy vlčího máku symbolizující rostliny, které kvetly na bojištích během krveprolití na západní frontě. Na Den příměří si Britové připomínají nejen miliony obětí první světové války, ale také druhé světové války a dalších konfliktů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama