Britská policie našla v kamionu nedaleko Londýna 39 mrtvých

Britská policie našla v noci na dnešek 39 lidských těl v kamionu na jihovýchodě Anglie. Totožnost mrtvých zatím vyšetřovatelé nezjistili. Policie však zatkla 25letého řidiče kamionu, který pochází ze Severního Irska. Odtud podle posledních závěrů vyšetřovatelů přijel i tahač, který návěs s těly vyzvedl v přístavu, který leží jen několik kilometrů od místa nálezu. Na anglickou pevninu návěs zřejmě dorazil z belgického přístavu Zeebrugge.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kamion s mrtvými těly policisté našli v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays ležícím na levém břehu řeky Temže východně od Londýna. Do nedalekého přístavu Purfleet dorazil lodí návěs s těly asi v 01:30 SELČ. Na místě jej vyzvedl tahač ze Severního Irska, který přístav i s nákladem opustil asi o půl hodiny později. Policisté byli na kamion upozorněni neznámým volajícím a našli jej kolem 02:40 SELČ.

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že celý kamion přijel z Bulharska a do Anglie dorazil přes severovelšský přístav Holyhead, který leží asi sto kilometrů východně od irského hlavního města Dublinu.

Bulharské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že tahač byl v roce 2017 registrovaný ve Varně na firmu, kterou vlastní irská občanka. Podle předsedy bulharské vlády vlády Bojka Borisova však kamion hned den po registraci zemi opustil a od té doby se tam nevrátil. Borisov také prohlásil, že Bulharsko neváže s úmrtími žádná další spojitost.

Kancelář belgického federálního prokurátora oznámila, že ve věci zahájila své vlastní vyšetřování. "Zatím nevíme, jak dlouho byl kamion v Belgii," uvedl mluvčí prokuratury. "Mohou to být hodiny či dny. Zatím zkrátka nevíme," dodal.

Zda se v případě obětí jedná o převážené uprchlíky, zatím nikdo nepotvrdil. Podle agentury DPA tomu však četné okolnosti nasvědčují.

Britští vyšetřovatelé převezli kamion i s těly na bezpečné místo v nedalekém přístavu Tilbury, kde budou dál pracovat na identifikaci obětí. Jeden ze zástupců policie však uvedl, že zjištění totožnosti bude zřejmě dlouhý proces. Příčinu úmrtí lidí v návěsu úřady neoznámily, uvedly jen, že jedna z obětí je zřejmě nezletilá.

Pětadvacetiletého řidiče policie zadržela kvůli podezřením z vraždy. List The Guardian s odkazem na místní policii a lokální zdroje napsal, že by se mohlo jednat o Mo Robinsona ze severoirského města Portadown. Ten na svém facebookovém profilu uvádí, že je řidičem kamionu a na fotografiích pózuje v kabině, která některými detaily odpovídá fotografiím dnes nalezeného tahače s mrtvými těly.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že je nálezem "zděšen" a že je průběžně informován o detailech vyšetřování, jež se soustředí na obchod s lidmi. "Víme, že se toto obchodování děje - všichni takoví obchodníci s lidskými bytostmi by měli být pochytání a předvedeni před spravedlnost," prohlásil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama