Britská policie šetří napadení vězeňské ostrahy jako terorismus

Britská policie vyšetřuje čtvrteční útok na ostrahu ve věznici Whitemoor jako teroristický čin. Dva tamní vězni improvizovanými noži dokázali poranit několik strážných. Podle Scotland Yardu se do vyšetřování incidentu v přísně střeženém objektu, který se nachází 160 kilometrů severně od Londýna, zapojil protiteroristický útvar. Dnes o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Policie Velké Británie
doporučujeme

Vězni, kteří byli opásáni maketami výbušniny, čin provedli ve čtvrtek ráno při odemykání cel. Ke členu ostrahy věznice se přikradli zezadu, když odemykal skříň. Zaútočili na něj improvizovanými ostrými zbraněmi, údajně s výkřiky Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Napadený utrpěl vážné bodné rány na hlavě a podle zástupce vězeňské služby Stevea Gillana by zemřel, kdyby mu čtyři kolegové nepřispěchali na pomoc.

Premiér Boris Johnson ocenil odvahu zasahujících tří příslušníků ostrahy věznice a vězeňské zdravotní sestry. Mezi členy ostrahy byla také žena. Podle Gillana jednoho útočníci pobodali na ruce a ostatní utrpěli zranění v obličeji. Všech pět skončilo v nemocnici, ale nyní už byli opět propuštěni.

Jedním z agresorů přitom byl nyní čtyřiadvacetiletý Brusthom Ziamani odsouzený v roce 2015 za to, že připravoval stětí britského vojáka. Druhým byl mladý konvertita k islámu, který si odpykává trest za projevy násilí.

V Británii, podobně jako v jiných zemích, vyvolává narůstající počet trestanců, kteří jsou odsouzení za teroristické činy, obavy z radikalizace dalších vězňů ve výkonu trestu. Ostrovní země má proto k dispozici téměř 20.000 členů vězeňské jednotky, která má za cíl potírání násilného extremismu. Vláda už také otevřela specializovaná střediska, do nichž umisťuje jedince, kteří ve směru ovlivňování spoluvěznů představují bezpečnostní riziko.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Rakouská policie u hranic s ČR zadržela 40 Afghánců. Bude vyslána armáda?

20.01.2020 12:51 Policie na severu Rakouska u hranic s Českou republikou zadržela v neděli 40 Afghánců. Dnes o tom…

Brutální vražda v Londýně: Ubodáni tři muži, starosta Khan je zděšen

20.01.2020 12:37 Aktualizováno Britská policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu, při které byli v noci na dnešek na východě Londýna…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama