Britská vláda má jasno. Obchod s EU budou doprovázet kontroly

Britské firmy se musí připravit na to, že poté, co na konci roku skončí přechodné období po brexitu, budou transport zboží do Evropské unie a z ní provázet hraniční kontroly. Představitelům dopravního sektoru to v pondělí oznámil člen britského kabinetu Michael Gove, který je de facto zástupcem premiéra Borise Johnsona. Nový postoj vlády podle médií vyvolal obavy z možného narušení zaběhaných dodavatelských řetězců.

Unijní "sedmadvacítka" je pro Británii největším obchodním partnerem. Výměna zboží a služeb s EU v roce 2018 tvořila bezmála polovinu britského zahraničního obchodu. Po nedávném odhodu Británie z EU se musí obě strany dohodnout na novém nastavení obchodního partnerství, přičemž rozsah bariér se bude odvíjet od toho, jakou část pravidel jednotného unijního trhu Londýn ponechá v platnosti. K dojednání nového partnerství slouží nyní začínající přechodné období, které potrvá do 31. prosince 2020.

"Spojené království bude mimo jednotný trh a mimo celní unii, takže budeme muset být připraveni na celní procedury a regulatorní kontroly, které budou nevyhnutelně následovat," citovalo Govea oficiální prohlášení. Vláda jej zveřejnila poté, co agentura Bloomberg a další média informovala o ministrových slovech na setkání se zástupci podnikatelských sdružení.

Johnsonův kabinet dává najevo, že po přechodném období bude k veškerému dovozu a vývozu přistupovat stejně, a obchodníci z Británie i EU tak budou muset předkládat celní prohlášení a budou vystaveni kontrolám zboží. Podle deníku The Guardian Gove uznal, že předpokládané "tření" na hranici představuje "významnou změnu". List jeho pondělní vyjádření označuje za první oficiální potvrzení plánu vlády vytvořit po brexitu bariéry v obchodu s EU.

Média v této souvislosti připomínají mnohokrát deklarovanou ambici expremiérky Theresy Mayové zachovat i po odchodu z unie "obchod bez tření". "Obchod bez tření byl odkopnut do autu," řekla po setkání s Govem deníku Financial Times Elizabeth de Jongová ze sdružení dopravců Freight Transport Association. "Tohle byla velká dávka realismu. Pro podnikatele to bude velmi nákladné," dodala.

Agentura Reuters předpokládá problémy zejména pro britské malé a střední podniky, z nichž mnohé nikdy neobchodovaly se subjekty mimo EU. Zpravodajský web BBC zase tlumočí varování organizace British Retail Consortium (BRC) sdružující tisíce britských prodejců. Hraniční kontroly by podle ní mohly rychle způsobit prostoje v přístavech, potažmo problémy s dodávkami čerstvých potravin. BRC tvrdí, že pokud infrastruktura na britských hranicích neprojde "masivním vylepšením", zákazníci pocítí dopady nového režimu v zásadě ihned.

"Nestačí oznámit, že přijdou kontroly, potřebujeme rychle vidět plány na to, jak to bude proveditelné v praxi," uvedl ředitel sdružení Andrew Opie.

Vládní činitelé podle britských médií v souvislosti s novým režimem hovoří také o "chytré" hranici, která náležitosti spojené se zahraničním obchodem zjednoduší. Tato opatření ale zřejmě nebudou připravena dříve než v roce 2025.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Michael Gove EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy