Britský exministr Hammond oznámil, že nebude kandidovat

Bývalý britský ministr financí Philip Hammond dnes oznámil, že v prosincových předčasných volbách nebude kandidovat. Výrazná osobnost britské politiky tak v dolní komoře parlamentu, Dolní sněmovně, končí po 22 letech. V září po hlasování proti vládě ohledně brexitu bez dohody byl třiašedesátiletý Hammond mezi 21 členy Dolní sněmovny vyloučenými z poslaneckého klubu konzervativců.

Přidejte svůj názor

Philip Hammond
doporučujeme

Na rozdíl od desítky dalších vzbouřenců mu ale členství v klubu nebylo později obnoveno. Hammond totiž opět nepodpořil kabinet, když v říjnu hlasoval pro požadavek opozice získat delší čas pro přezkoumání brexitové dohody dojednané se zbytkem Evropské unie premiérem Borisem Johnsonem. Šéf vlády dává Hammondovi i dalším konzervativním rebelům za vinu, že Británie neopustila EU podle plánu 31. října.

"Jsem smutný z toho, že se po 45 letech členství v Konzervativní straně nacházím v takové pozici," napsal Hammond v dopise určeném obyvatelům svého volebního obvodu. Dodal, že kdyby kandidoval jako nezávislý, stál by proti uchazeči o poslanecké křeslo z Konzervativní strany, jejímž členem by pak přestal být. Přitom ovšem hodlá dál zůstat aktivním členem konzervativců a zasazovat se za obchodní a bezpečností partnerství s EU.

Hammond byl tři roky ministrem financí ve vládě Theresy Mayové, předtím byl například i ministrem zahraničí, obrany a dopravy. Rezignoval krátce předtím, než Mayovou letos v červenci nahradil Johnson. V referendu o EU v roce 2016 hlasoval pro to, aby Spojené království zůstalo členem evropského bloku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama