Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a odborníci po celém světě od začátku pandemie covid-19 neustále diskutují, jestli by byla účinnou zbraní proti viru SARS-CoV-2. Švédsko na kolektivní imunitu vsadilo, ale výsledky nejsou zdaleka tak přesvědčivé, jak odborníci očekávali. Imunolog Danny Altmann varoval, že není bezpečné spoléhat na imunitu vůči covid-19 a že strategie kolektivní imunity nebude nikdy fungovat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Danny Altmann vede laboratoř na Imperial College London a zabývá se objevováním antigenů, výzkumem T buněk a imunitou infekčních chorob, například virem zika. „Vypadá to, že někteří lidé budou mít vytvořené protilátky jen na několik měsíců. Je to velmi klamný virus a imunita vůči němu je velmi matoucí a spíše krátkodobá,“ řekl Altmann pro CNBC a dodal, že v zasažených oblastech bude pravděpodobně získaná imunita u 10 až 15 % populace.

Nejistotu ohledně imunity vůči covidu-19 a jejího případného trvání vyslovil i přední poradce v oblasti veřejného zdraví Bílého domu Anthony Fauci. Naznačil, že pokud se covid-19 bude chovat jako jiné koronaviry, imunita „pravděpodobně nebude trvat dlouho“.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nejsou jasné důkazy o tom, jestli lidé, kteří covid-19 již prodělali, jsou v bezpečí a nemohou se znovu virem SARS-CoV-2 nakazit. Šéf WHO Tedros Ghebreyesus minulý týden varoval, že pandemie po celém světě zrychluje, protože se ekonomiky celého světa začínají otevírat.

Altmann, který očekává druhou vlnu epidemie, zdůraznil, že je velmi těžké předpovídat, kdy by mohla být účinná vakcína proti covidu-19 dostupná nebo zdali bude vůbec někdy vyvinuta. „V současné době je více než 100 potenciálních vakcín, ale během toho se může pokazit hodně věcí, proto na to nesázím,“ řekl Altmann a dodal, že mnoho odborníku je stále „velmi vystrašeno“ celosvětovou pandemií.

V současné době je ve Velké Británii téměř 300 tisíc pozitivně testovaných na covid-19 a přes 44 tisíc úmrtí. Bývalý vědecký poradce britské vlády David King varoval, že pokud Velká Británie zůstane na stejné trajektorii, zemře dalších 27 000 lidí. „Každý, kdo si myslí, že je infekce mírnější nebo že se problém vyřeší nějak sám, dělá si srandu. Je to stále smrtící virus a myslím si, že lidstvo není zvyklé v této záležitosti jednat,“ míní Altmann.

K dnešnímu dni je po celém světě infikováno téměř 12 miliónu lidí a více než půl miliónu lidí onemocnění covid-19 podlehlo. „Musíme být nadále vedeni vědou a medicínou a dělat správné věci. To znamená, že musíme udělat vše co umožňuje zastavit přenos viru,“ zdůraznil Altmann.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama