Jak funguje Uber? Svaz řidičů požaduje odhalení algoritmů

Uber byl obviněn britským svazem řidičů, že zvýhodňuje některé řidiče a žádají transparentnost jeho algoritmů. Svaz chce celou záležitost řešit u soudu.

Uber
doporučujeme

Unie App Drivers & Couriers Union podala žádost o transparentnost shromážděných dat od řidičů, zajímá ji také, jak jsou data následně aplikována do algoritmů společnosti. Odborový svaz uvedl, že transparentnost je důležitá kvůli kontrole, zda při rozdělování práce nedochází k diskriminaci nebo k nerovnému zacházení s řidiči.

„Aplikace rozhoduje milionkrát denně, kdo bude mít jakou jízdu, například kdo bude mít dlouhou jízdu a kdo krátkou,“ uvedl nizozemský právník Anton Ekker pro Guardian. „Jde o to, že Uber uplatňuje kontrolu prostřednictvím dat a automatického rozhodování“, dodal Ekker. Uber však uvádí, že chování svých samostatně výdělečných řidičů nespravuje.

Britský svaz řidičů tvrdí, že Uber označuje své řidiče na základě hodnocení od zákazníků, jako jsou pozdní příjezdy nebo nevhodné chování. Řidiči si stěžují, že jim tato data nebyla poskytnuta a nedostali žádné vysvětlení toho, k čemu jsou data používána. Chtějí proto vědět, jaký vliv mohou mít na výkon jejich práce a zda nedochází k diskriminaci ohledně četnosti práce.

Členové odborů Azeem Hanif a Alfie Wellcoat tvrdí, že Uber nesplnil své povinnosti v reakci na jejich žádosti podle obecných předpisů o ochraně údajů (GDPR).

Mluvčí společnosti Uber uvedl, že společnost se snaží vyhovět žádostem o poskytnutí osobních údajů na které mají jednotlivci nárok. „Vždy vysvětlíme, kdy nemůžeme údaje poskytnout, například když neexistují nebo by jejich zveřejnění porušilo práva jiné osoby v rámci GDPR,“ tvrdí mluvčí, který dodal, že každý jednotlivec má právo se obrátit na vnitrostátní orgán za účelem dalšího přezkumu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama