Jak funguje Uber? Svaz řidičů požaduje odhalení algoritmů

Uber byl obviněn britským svazem řidičů, že zvýhodňuje některé řidiče a žádají transparentnost jeho algoritmů. Svaz chce celou záležitost řešit u soudu.

Uber
doporučujeme

Unie App Drivers & Couriers Union podala žádost o transparentnost shromážděných dat od řidičů, zajímá ji také, jak jsou data následně aplikována do algoritmů společnosti. Odborový svaz uvedl, že transparentnost je důležitá kvůli kontrole, zda při rozdělování práce nedochází k diskriminaci nebo k nerovnému zacházení s řidiči.

„Aplikace rozhoduje milionkrát denně, kdo bude mít jakou jízdu, například kdo bude mít dlouhou jízdu a kdo krátkou,“ uvedl nizozemský právník Anton Ekker pro Guardian. „Jde o to, že Uber uplatňuje kontrolu prostřednictvím dat a automatického rozhodování“, dodal Ekker. Uber však uvádí, že chování svých samostatně výdělečných řidičů nespravuje.

Britský svaz řidičů tvrdí, že Uber označuje své řidiče na základě hodnocení od zákazníků, jako jsou pozdní příjezdy nebo nevhodné chování. Řidiči si stěžují, že jim tato data nebyla poskytnuta a nedostali žádné vysvětlení toho, k čemu jsou data používána. Chtějí proto vědět, jaký vliv mohou mít na výkon jejich práce a zda nedochází k diskriminaci ohledně četnosti práce.

Členové odborů Azeem Hanif a Alfie Wellcoat tvrdí, že Uber nesplnil své povinnosti v reakci na jejich žádosti podle obecných předpisů o ochraně údajů (GDPR).

Mluvčí společnosti Uber uvedl, že společnost se snaží vyhovět žádostem o poskytnutí osobních údajů na které mají jednotlivci nárok. „Vždy vysvětlíme, kdy nemůžeme údaje poskytnout, například když neexistují nebo by jejich zveřejnění porušilo práva jiné osoby v rámci GDPR,“ tvrdí mluvčí, který dodal, že každý jednotlivec má právo se obrátit na vnitrostátní orgán za účelem dalšího přezkumu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i…

07.08.2020 16:36 Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Volby v Bělorusku: Lukašenko míří k šestému mandátu, nespokojenost s jeho…

07.08.2020 13:33 Aktualizováno Bělorusko v neděli čekají prezidentské volby, ve kterých se autoritářský šéf státu Alexandr…

Lukašenkův režim pronásleduje dýdžeje, na akci pustili písničku "Chci…

07.08.2020 12:13 Jeden z dvojice "zmizelých" diskžokejů, kteří při povolené akci v Minsku ve čtvrtek večer nečekaně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama