Britský úřad odmítl vydat eurozatykač na katalánskou političku

Britský úřad pro evropskou policejní spolupráci odmítl evropský zatykač, který tento týden vydal na katalánskou političku Claru Ponsatíovou soudce španělského nejvyššího soudu. Ponsatíová nyní žije ve Skotsku a španělská justice ji viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Informoval o tom deník La Vanguardia, podle nějž úřad britského ministerstva vnitra považuje eurozatykač na Ponsatíovou za nepřiměřený ve vztahu k britskému právu.

Dvaašedesátiletá ekonomka Ponsatíová ve Skotsku přednáší na univerzitě v Saint Andrews a z vlasti utekla před dvěma lety s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, v jehož regionální vládě byla od července do října 2017 ministryní školství. Kvůli snahám o nezávislost Puigdemontův kabinet tehdejší španělská vláda v souladu s ústavou a se souhlasem parlamentu odvolala a její členy pak španělská justice soudila za vzpouru.

Britský úřad pro policejní spolupráci dnes podle španělských médií v prohlášení uvedl, že se zatykačem ze Španělska dál nebude zabývat, pokud mu Madrid nedodá jiné relevantní informace. Evropský zatykač prověřil podle britského úřadu jeho specializovaný právník, který shledal, že vzhledem k britskému právu není "přiměřený".

"Zatykač byl vrácen Španělsku s tím, ať ho vysvětlí, což znamená, že profesorka Clara Ponsatíová nepůjde ve čtvrtek 7. listopadu na policii v Edinburghu, jak měla původně v úmyslu. Ruší se i čtvrteční výslech před soudcem," uvedl právník Ponsatíové v prohlášení.

Evropský zatykač vydala na Ponsatíovou, Puigdemonta a dalších několik uprchlých katalánských exministrů už na podzim 2017 soudkyně španělského soudu. Po ní kauzu převzal soudce Pablo Llarena, který zatykače nejprve zrušil a loni začátkem roku je opět vydal. Loni v červenci je znovu zrušil, když německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, ale nikoli za vzpouru. Llarena tehdy ponechal v platnosti jen zatykače národní.

Soudce Llarena eurozatykače na uprchlé katalánské politiky nyní obnovil poté, co v polovině října španělský nejvyšší soud kvůli referendu z roku 2017 vynesl verdikt nad 12 katalánskými politiky, kteří před španělskou justicí neuprchli. Devět z nich skončilo ve vazbě a minulý měsíc dostali tresty vězení od devíti do 13 let. Kvůli verdiktu vypukly v Katalánsku demonstrace požadující propuštění katalánských politiků z vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo nahradí Merkelovou? Němci prozradili, koho chtějí za kancléře

10.04.2020 11:06 Příštím kandidátem konzervativní unie CDU/CSU na kancléře by měl být podle největší části Němců…

Maďarsko eviduje 210 nově nakažených

10.04.2020 10:04 Maďarsko zaznamenalo dalších 210 lidí s koronavirem, celkový počet nakažených tak vystoupil na 1190…

Německo: 113.525 nakažených, 2373 obětí. Pandemie tady bude ještě dlouho,…

10.04.2020 06:58 Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 5323 na…

Rakousko zavádí zdravotní kontroly na hranicích s ČR a Slovenskem

10.04.2020 04:13 Rakousko rozšířilo zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy