Britský úřad odmítl vydat eurozatykač na katalánskou političku

Britský úřad pro evropskou policejní spolupráci odmítl evropský zatykač, který tento týden vydal na katalánskou političku Claru Ponsatíovou soudce španělského nejvyššího soudu. Ponsatíová nyní žije ve Skotsku a španělská justice ji viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Informoval o tom deník La Vanguardia, podle nějž úřad britského ministerstva vnitra považuje eurozatykač na Ponsatíovou za nepřiměřený ve vztahu k britskému právu.

Dvaašedesátiletá ekonomka Ponsatíová ve Skotsku přednáší na univerzitě v Saint Andrews a z vlasti utekla před dvěma lety s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, v jehož regionální vládě byla od července do října 2017 ministryní školství. Kvůli snahám o nezávislost Puigdemontův kabinet tehdejší španělská vláda v souladu s ústavou a se souhlasem parlamentu odvolala a její členy pak španělská justice soudila za vzpouru.

Britský úřad pro policejní spolupráci dnes podle španělských médií v prohlášení uvedl, že se zatykačem ze Španělska dál nebude zabývat, pokud mu Madrid nedodá jiné relevantní informace. Evropský zatykač prověřil podle britského úřadu jeho specializovaný právník, který shledal, že vzhledem k britskému právu není "přiměřený".

"Zatykač byl vrácen Španělsku s tím, ať ho vysvětlí, což znamená, že profesorka Clara Ponsatíová nepůjde ve čtvrtek 7. listopadu na policii v Edinburghu, jak měla původně v úmyslu. Ruší se i čtvrteční výslech před soudcem," uvedl právník Ponsatíové v prohlášení.

Evropský zatykač vydala na Ponsatíovou, Puigdemonta a dalších několik uprchlých katalánských exministrů už na podzim 2017 soudkyně španělského soudu. Po ní kauzu převzal soudce Pablo Llarena, který zatykače nejprve zrušil a loni začátkem roku je opět vydal. Loni v červenci je znovu zrušil, když německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, ale nikoli za vzpouru. Llarena tehdy ponechal v platnosti jen zatykače národní.

Soudce Llarena eurozatykače na uprchlé katalánské politiky nyní obnovil poté, co v polovině října španělský nejvyšší soud kvůli referendu z roku 2017 vynesl verdikt nad 12 katalánskými politiky, kteří před španělskou justicí neuprchli. Devět z nich skončilo ve vazbě a minulý měsíc dostali tresty vězení od devíti do 13 let. Kvůli verdiktu vypukly v Katalánsku demonstrace požadující propuštění katalánských politiků z vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama