Britským poslancům končí prázdniny, začne skutečná bitva o brexit

Britský parlament se v úterý znovu sejde po letní pauze necelé dva měsíce před datem odchodu Británie z Evropské unie a hned první zasedací den téměř jistě naplno vypukne bitva mezi vládou a odpůrci brexitu bez dohody. Ti se pokusí uzákonit, aby premiér Boris Johnson v krajním případě musel usilovat o další odklad brexitu.

Předseda vlády Boris Johnson ale trvá na tom, že Británie evropský blok opustí 31. října, ať už s dohodou, nebo bez ní. Z tábora jeho kritiků zaznívá, že po tomto týdnu už se nemusí naskytnout příležitost, jak do vládního plánu zasáhnout.

Střet mezi Johnsonovým kabinetem a zákonodárci byl dlouho očekávaný a první výstřel podle médií padl minulý týden, když královna Alžběta II. na doporučení vlády nařídila několikatýdenní přerušení práce parlamentu před termínem brexitu. Tento vývoj donutil premiérovy odpůrce soustředit své snahy na nejbližší dny, po zahájení nové schůze v polovině října už pro ně může být příliš pozdě. "Podivná válka skončila. Teď začne skutečná bitva o brexit," shrnul dění web Politico.

Pro vystoupení z Evropské unie se Britové poměrem 52 ku 48 rozhodli v referendu v červnu 2016, politici se však stále nemohou na podobě tohoto odchodu dohodnout. Minulá britská vláda sice dojednala se zbytkem unie "rozvodovou" dohodu, tu však třikrát britští poslanci odmítli a brexit byl na jaře odložen. Podle Johnsona připravená dohoda nemůže parlamentem projít, premiér proto požaduje od Bruselu úpravu podmínek. Pokud jednání ztroskotají, nebo pokud výsledná dohoda opět u poslanců narazí, slibuje Británii vyvést na konci října z unie bez dojednaných podmínek.

Hrozba tohoto krajního scénáře zmobilizovala v dolní komoře parlamentu nevšední koalici opozičních stran a řady prominentních konzervativců, včetně členů předchozí vlády. Odpůrci brexitu bez dohody mají podle všeho v Dolní sněmovně mírnou většinu, jejich úspěch ale zdaleka není zaručen, a to zejména kvůli časové tísni. Práce parlamentu by mohla být přerušena už příští pondělí, přičemž jakýkoli nedokončený legislativní projekt v takovém případě automaticky zanikne.

Podrobnosti plánu nově vzniklé koalice nejsou známé, Labouristická strana slíbila, že je zveřejní v úterý. Podle britských médií je nejpravděpodobnější, že se opozice pokusí návrh zákona proti brexitu bez dohody protlačit na středeční program parlamentu skrze mimořádnou debatu.

I kdyby podporovatelé této snahy v následujících dnech uspěli, nemuselo by jejich vítězství být definitivní. Johnson by podle komentátorů využil jakékoli mezery, kterou by případný zákon obsahoval, spekuluje se dokonce o tom, že by jej mohl zcela ignorovat.

Vláda své oponenty obviňuje z podkopávání britské pozice při vyjednávaní se zbytkem EU a ze snahy brexit zastavit. Některá média tvrdí, že Johnson chce získat upravenou brexitovou dohodu na summitu Evropské rady 17. a 18. října a dokument následně předložit poslancům s jasnou volbou: hlasujte pro, jinak nastane brexit bez dohody. Kompromis mezi Londýnem a zbytkem EU se ale zatím nerýsuje a sám Johnson podle listu The Sunday Times minulý týden v rozhovoru s ministry uznal: "Máme slušnou šanci, že dohodu dostaneme, a slušnou šanci, že ji nedostaneme."

Spekuluje se však i o tom, že skutečným Johnsonovým plánem je vyvolat co nejdříve předčasné volby a že premiér pouze čeká na záminku. Tou by mohlo být právě schválení zákona, který by jej nutil ke změně brexitové strategie. V Dolní sněmovně panuje podle mnohých komentátorů neudržitelná situace, neboť konzervativci mají se svými spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) nejtěsnější možnou většinu.

Novináři se shodují, že britskou politiku čeká několik mimořádně bouřlivých dní. Ani poté ale nemusí být o podobě a načasování brexitu rozhodnuto.

Související

Více souvisejících

Brexit Parlament Velké Británie Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 38 minutami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 1 hodinou

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy