Brusel a Pobaltí odsuzují zásahy proti demonstracím v Rusku

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell na twitteru odsoudil policejní represe, které provázely dnešní manifestace za propuštění ruského opozičníka Alexeje Navalného. Zároveň Rusko vyzval k respektování mezinárodních závazků. Podobná prohlášení přicházejí od vlád Litvy, Lotyšska a Estonska a dalších evropských zemí.

Josep Borrell
doporučujeme

"Znovu dnes odsuzuji rozsáhlé zatýkání a nepřiměřené použití síly proti demonstrantům a novinářům v Rusku. Lidé musí mít možnost uplatňovat své právo na protest bez strachu z represí. Rusko musí dodržovat své mezinárodní závazky," uvedl Borrell.

Vlády zemí EU po prvním kole protestů proti věznění Navalného, které se odehrálo minulý víkend, projednávaly potrestání ruských činitelů prostřednictvím sankcí, nakonec ale v této věci v pondělí nenalezly shodu. Některé státy chtěly dát přednost jednání s ruským vedením. To má na začátku února na programu právě Borrell, který se chystá na návštěvu Moskvy.

Už několik hodin před jeho dnešním prohlášením postup ruských bezpečnostních složek odsoudil americký ministr zahraničí Antony Blinken, který opět vyzval k propuštění Navalného. Následně se kromě Borrella přidali i představitelé pobaltských zemí, Švédska a Bulharska.

"Odsuzujeme pokračující nasazení nepřiměřené síly ruskými úřady proti pokojným aktivistům, jakož i jejich svévolné zatýkání," uvedlo například lotyšské ministerstvo zahraničí. Ruské bezpečnostní složky dnes podle neoficiálních informací zadržely přes 4000 účastníků protestů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama