Brusel bojuje proti praní špinavých peněz. Osmi zemím hrozí postih

Evropská komise dnes zahájila formální řízení proti Portugalsku, Nizozemsku, Slovensku a dalším pěti unijním státům, protože meškají se zakotvením pravidel zaměřených proti praní špinavých peněz do svých národních právních řádů. Česká republika mezi nimi není.

Pravidla schválily členské země a europarlament v roce 2018 a sedmadvacet unijních států je mělo do svých zákonů včlenit do 10. ledna, napsala agentura Reuters.

Směrnici, která se zabývá mimo jiné burzami s kryptoměnami či fiktivními společnostmi, předložila Evropská komise v prosinci 2016 ve snaze omezit finanční kriminalitu a financování terorismu. Reagovala mimo jiné na atentáty z listopadu 2015, při nichž přišlo v Paříži o život 130 lidí.

Třebaže členské země a Evropský parlament pravidla schválily, Kypr, Maďarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko je do svých právních řádů zatím nevtělily, uvedla EK. Státům poslala výzvu dopisem, což představuji jen první krok dlouhého právního procesu. Ten může vyústit v pokutu, nejsou-li pravidla řádně zavedena.

Varování komise poukazuje na zvýšenou pozornost, kterou unijní úřady věnují boji proti praní špinavých peněz. Reagují na řadu skandálů spojených s velkými bankami unijních zemích.

Komisař pro finanční služby, Lotyš Valdis Dombrovskis, pod nějž tato agenda spadá, čelí kritice, že reformy zpomaluje. Do centra pozornosti se téma znovu dostalo v souvislosti s aférami praní špinavých peněz v Lotyšsku, Dánsku, Estonsku, na Maltě, Kypru a v dalších státech EU.

Příkladem může být skandál bankovní společnosti Danske Bank, který se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur (necelých pět bilionů Kč) z let 2007 až 2015, které Danske Bank uskutečnila přes estonskou divizi.

Podle nových pravidel už nepůjde na burzách s kryptoměnami obchodovat anonymně. Bude též snazší identifikovat konečné majitele podniků.

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) praní špinavých peněz EUR

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy