Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a jeho následky ve zranitelných zemích, především v Africe. Prohlásil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell po videokonferenci ministrů zahraničí EU. Unie se chce podle Borrella soustředit zejména na africké země s nejméně vyspělým zdravotnictvím.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Josep Borrell
doporučujeme

EU podle Borrella celkem vyčlení více než 20 miliard eur (560 miliard korun), které jsou v rozpočtu unie či programech Evropské investiční banky určené na rozvojové programy v zemích Afriky, Asie či Latinské Ameriky.

"V době této globální pandemie není mezinárodní solidarita jen věcí našich hodnot, ale také zajistí to, že společně virus porazíme a nebudeme podobnou situaci zažívat za několik měsíců znovu," řekl Borrell novinářům po jednání.

Zvláště v některých afrických zemích podle něj kvůli malému počtu lékařů a nedostatku informací může v budoucnu hrozit nekontrolované šíření koronaviru. A včasná evropská pomoc tomu může předejít.

Evropské peníze podle Borrella podpoří tři oblasti podpory reakce zranitelných zemí na pandemii. Desítky milionů eur poputují například do zlepšování zdravotní péče nebo vybavení laboratoří v Etiopii či v některých karibských zemích. Podobných částek se dočká třeba Nigérie či Súdán, kde pro změnu mají pomoci zlepšit přístup k pitné vodě a službám. V Jordánsku nebo Libanonu zase poslouží evropské finanční zdroje k ochraně zranitelných skupin obyvatelstva či uprchlíků ze Sýrie před šířením viru.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Rakouský prezident se omluvil za návštěvu restaurace

24.05.2020 17:39 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné…

Německo hlásí 431 nových případů koronaviru

24.05.2020 15:50 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy