Brusel má málo očkovaných, zvažuje covidpasy do restaurací

Poobědvat v restauraci, popít v baru či pobavit se v nočním klubu může být od října v Bruselu pro lidi neočkované proti covidu-19 daleko složitější. Belgická vláda v úterý rozhodla o tom, že úřady regionů mohou od příštího měsíce nařídit těmto podnikům, aby po lidech vyžadovaly osvědčení o očkování či negativní test.

Belgie, Brusel

Bruselská samospráva zvažuje, že tím přesvědčí co nejvíce lidí k očkování a sníží rozdíl proti výrazně proočkovanější vlámské části země.

Belgie patří podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) v očkování proti covidu-19 mezi nejúspěšnější země Evropské unie. Po Maltě, Irsku a Portugalsku má s více než 83 procenty nejvyšší poměr plně očkovaných dospělých. Jenže zatímco v severní vlámské části země má vakcinaci kompletně hotovou 92 procent lidí starších 18 let, v bruselském regionu je to jen 65 procent. Sociologové soudí, že zčásti je za tím výrazné zastoupení frankofonního obyvatelstva, které je k očkování tradičně skeptičtější. Epidemiology přitom znepokojuje rostoucí počet nově nakažených a hospitalizovaných, mezi nimiž jasně převládají ti neočkovaní.

"Pokud se situace vážně zhorší, zavedeme koronapas. Pokud jen tímto způsobem budeme moci předejít novému zavírání některých odvětví," řekl médiím bruselský ministr zdravotnictví Alain Maron.

Bruselské úřady si stanovily cíl naočkovat týdně 16.000 lidí. Minulý týden však přišlo necelých 10.000 a jejich počty dále klesají. Zvláště mezi mladými od 18 do 24 let není o vakcíny velký zájem a zatímco ve vlámské části Belgie se jich nechalo naočkovat již 81 procent, v Bruselu jen 38.

Vlámští politici proto chtějí rušit omezení a mluví o tom, že si jejich region berou obyvatelé Bruselu a jižní frankofonní části země za rukojmí, v Bruselu naopak platí některé přísnější restrikce a restaurace či posilovny se chystají na možné kontroly covidových certifikátů.

"Byla by to nepříjemná komplikace, ale zase lepší, než zavřít úplně, to už bych nechtěl zažít," řekl ČTK majitel jedné z kaváren ve čtvrti Ixelles Bart Wilmots.

V Belgii momentálně potřebují lidé potvrzení o očkování či testu k návštěvám hromadných akcí, jako jsou koncerty či fotbalové zápasy. O tom, zda se pravidla rozšíří i na restaurace a další provozovny, rozhodne vývoj v následujících třech týdnech. Pokud se tak stane, budou neočkovaní lidé potřebovat nové potvrzení o testu každý druhý den.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama