Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z peněz soukromých investorů na pomoc firmám zasaženým koronavirovou pandemií. Program předpokládá, že na pomoc se využijí takzvané účastnické úvěry i dluhopisy. Francouzská vláda poskytne garanci až na 30 procent půjček a podřízeného dluhu, který na sebe vezmou soukromé podniky.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

"Francouzský plán garancí podpoří malé a střední podniky, na které dolehla koronavirová krize, a pomůže jim pokračovat v činnosti navzdory současné ekonomické nejistotě," uvedla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má v komisi na starosti hospodářskou soutěž. "Zmobilizováním podpory za 20 miliard eur od soukromých investorů ve formě účastnických úvěrů a podřízeného dluhu ten plán garancí pomůže zmírnit ekonomické dopady pandemie," dodala.

Plán se skládá ze státních garancí za soukromé investice, které přes speciální investiční nástroje poskytnou soukromí investoři. Tyto nástroje převezmou účastnické úvěry, které budou distribuovat komerční banky, a také podřízené dluhopisy, aby si zlepšily kapitálovou pozici. Státní garance jsou podmíněny mimo jiné tím, že podřízené dluhopisy budou vydány před 30. červnem 2022. Jejich splatnost bude osm let.

Francouzské podniky měly už před pandemií rekordní dluhy. Když se pak dostavila nejhlubší hospodářská recese v poválečné historii a s ní spojený výpadek příjmů, začalo mnoho těchto podniků spoléhat na úvěry se státní garancí, uvedla agentura Reuters.

Nové půjčky s osmiletou splatností a slabšími právy proti nárokům jiných věřitelů budou mít tu výhodu, že v rozvahách nebudou figurovat jako dluhy. Tím se budou moci uvolnit finanční zdroje pro běžnou činnost a na investice, což je pro hospodářské oživení zcela zásadní. Půjčky budou mít i delší splatnost než v prvním kole úvěrů se státní garancí a ponesou také vyšší úrok.

Komise rovněž poznamenala, že nové půjčky budou mít zpočátku čtyřletou lhůtu odložené splatnosti jistiny. Firmy, které budou nabízenou pomoc čerpat, budou muset peníze využít na investice, nikoliv na splácení předchozích dluhů. Ačkoliv úvěry firmám připraví banky, peníze přijdou od zmíněných investičních nástrojů. Banky si v nich ale nechají podíl, aby si pohlídaly, že rozhodnutí o využití peněz je v souladu se záměrem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama