Brusel zajímá Blízký východ. Jak chce snížit napětí?

Ve snaze snížit napětí na Blízkém východě po americké likvidaci velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního hodlá Evropská unie mluvit se všemi stranami. Poslancům Evropského parlamentu to dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku řekl šéf unijní diplomacie Joseph Borrell. Varoval také, že by růst napětí v oblasti mohl vést k posílení teroristické organizace Islámský stát (IS) a také zvýšit počty uprchlíků.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Josep Borrell
doporučujeme

"Já osobně budu mluvit se všemi a budu všude cestovat," řekl europoslancům Borrell, který kormidlo diplomacie EU převzal teprve na počátku prosince. V posledních týdnech podle svých slov aktivně vyzýval ke klidu a snížení napětí.

Íránsko-americké napětí by podle vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku mohlo vést i k posílení pozic Islámského státu. "Pokud by IS znovu povstal, byla by to katastrofa, které musíme za každou cenu zabránit," uvedl Borrell. Své diplomatické úsilí hodlá směřovat především k Iráku, kterému by podle něj měla EU více pomáhat. "Násilí v Iráku musí přestat, než se dostane mimo kontrolu," vyzval.

Evropská unie podle španělského politika musí udělat vše pro to, aby zachránila jadernou dohodu s Íránem z roku 2015. "Představte si, jak by situace vypadala, kdyby měl Írán dnes atomovou bombu," vyzval.

Po zabití Solejmáního Teherán oznámil, že se jadernou dohodou už necítí být vázán. Francie, Británie a Německo dnes využily možnosti, kterou dohoda nabízí, a podali na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu. Cílem tohoto kroku podle Borrella, který je koordinátorem komise pro řešení sporů, není uvalit na Írán sankce, ale zajistit, aby se dohodou řídil.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Thunbergová vyčetla v Hamburku politikům, že dostatečně nechrání klima

21.02.2020 20:08 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se dnes v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama