"Brutální zabiják" Juncker bilancoval. Varuje státy EU před jinými světovými hráči

Ne všechny vytyčené cíle se mu podařilo splnit a často si prý připadal jako "rodinný psycholog Evropy", každopádně doufá, že se na něj bude vzpomínat jako na někoho, kdo usiloval o lepší Evropskou unii. Končící předseda Jean-Claude Juncker dnes v příspěvku pro web Politico bilancoval své pětileté působení v čele Evropské komise.

"Během uplynulých pěti let jsem se často cítil jako rodinný psycholog Evropy, když jsem se snažil všechny udržet spokojené a na jedné lodi," napsal Jean-Claude Juncker, který od zpravodajského serveru Politico jako "dárek na rozloučenou" dostal prostor připravit dnešní speciální vydání pravidelného ranního souhrnu dění Brussels Playbook.

Země EU musí podle Junckera držet pohromadě, protože demograficky i ekonomicky je předbíhají jiní světoví hráči. Jednota ale neznamená "vymazání národních identit", nýbrž pečování o tyto identity a současné zdůrazňování společných hodnot, napsal odcházející šéf EK.

Udržet všechny "na jedné lodi" se ale EU během jeho funkčního období nepodařilo. Britové se v referendu v roce 2016 vyslovili pro odchod z bloku poté, co Londýn v listopadu 2015 "předložil požadavky na zlepšení podmínek členství, které už tak mnozí považovali za příznivé".

"O čtyři roky později odejdu ještě předtím, než odejde Spojené království. Jistým způsobem z toho nejsem nešťastný, protože mi láme srdce sledovat, jak z naší unie odchází jeden z jejích členů," uvedl Juncker.

Možnost vést posledních pět let unijní exekutivu označil za "nejvyšší možnou poctu", protože Evropa "je a stále bude velkou láskou mého života". Přesto, že se jeho komisi nepodařilo naplnit všechny cíle, které si při nástupu vytyčila, Juncker doufá, že se na něj bude vzpomínat v souvislosti se snahou změnit EU k lepšímu. Zmínil v tomto ohledu pozitivní ekonomické statistiky či "drastické snížení" množství projednávaných legislativních návrhů, což prý komisi umožnilo soustředit se na priority občanů bloku.

V pasáži o "nevyužitých příležitostech" píše Juncker o nedokončené dohodě o partnerství se Švýcarskem i o pokračujícím rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část. Ostře pak kritizuje skutečnost, že stále nebyly zahájeny přístupové rozhovory se Severní Makedonií a Albánií, ačkoli tyto země splnily příslušné podmínky.

Juncker kromě toho popisuje řadu kuriózních momentů ze svého působení v čele EK. Vyzdvihl například komunikační schopnosti bulharského premiéra Bojka Borisova, který kvůli absenci společného jazyka musel Lucemburčanovi význam jistého energetického projektu ilustrovat improvizovaným náčrtkem.

Jako kompliment pak údajně bere slova prezidenta Trumpa, který jej v minulosti označil za "tvrďáka" a "brutálního zabijáka". V této souvislosti Juncker popsal způsob, jakým jej Trump na summitu G7 v roce 2017 představil své ženě Melanii. "Všechny tyhle hlavy států, (německá kancléřka Angela) Merkelová, (francouzský prezident Emmanuel) Macron atd. šéfují jedné zemi. Ale Jean-Claude, ten jich má pod sebou 28!" řekl prý Trump.

Juncker v těchto dnech opouští vrcholnou politiku a funkce předsedy Evropské komise se poprvé ujímá žena: Němka Ursula von der Leyenová. Lucemburský expremiér ale uvedl, že veřejnému životu nedává sbohem, a že nikdy nepřestane Evropě "propůjčovat svůj hlas a své srdce".

Související

Jean-Claude Juncker

Juncker byl propuštěn z nemocnice, brzy se má vrátit do práce

Dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker opustil po operaci nemocnici a příští týden se vrátí k práci. S odvoláním na mluvčí Evropské komise o tom dnes informovala agentura DPA. Junckera by měla od 1. prosince ve funkci nahradit Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie) evropská komise Politico Angela Merkelová Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy