Bude brexit s dohodou? V Bruselu se konala zásadní schůzka

Vyjednavači Evropské unie a Británie v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě. Podle Evropské komise se na tom dnes shodl šéf unijního jednacího týmu Michel Barnier a britský ministr Stephen Barclay. Podle informací ČTK následně na schůzce s Barnierem souhlasili se zahájením intenzivního vyjednávání zástupci všech 27 členských zemí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Michel Barnier
doporučujeme

Brusel i Londýn označily dnešní bruselské diskuse za konstruktivní. Podrobnosti o případném novém návrhu Británie, na který EU čekala, však zveřejněny nebyly.

"Pozice EU zůstává stejná. Dohoda o brexitu musí obsahovat právně funkční řešení, které zabrání vzniku tvrdé hranice na irském ostrově," uvedla komise v prohlášení. Dalšími podmínkami jsou podle ní zachování integrity unijního jednotného trhu a současných hospodářských poměrů mezi oběma částmi Irska.

Právě tyto dlouhodobě známé požadavky podle Bruselu nezajišťoval zatím poslední britský návrh z minulého týdne. Předseda Evropské rady Donald Tusk však dal dnes najevo mírný optimismus v návaznosti na čtvrteční jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedou irské vlády Leem Varadkarem. Oba dosud navzájem spíše kritičtí politici uvedli, že "poprvé viděli cestu k dohodě".

Podle informací ČTK dnes Barnier zástupcům členských států řekl, že Británie naznačila ochotu ustoupit v jedné z klíčových otázek, kterou je setrvání Severního Irska v celní unii s evropským blokem. Další sporné body by měly vyjednávací týmy řešit přes víkend. Nejpozději v pondělí by Barnier měl informovat země EU, zda se postoje obou stran sblížily natolik, aby bylo možné uzavřít dohodu.

Johnson se dnes k otázce budoucího postavení Severního Irska odmítl vyjádřit s tím, že nechce komentovat probíhající jednání.

Podle Tuska byl dnešek posledním reálným dnem pro dosažení pokroku, aby mohla být případná dohoda schválena unijním summitem příští čtvrtek a pátek.

Současný termín odchodu Británie z EU, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. V případě krachu jednání o dohodě může Londýn požádat o odklad brexitu, což je varianta, ke které unijní země přistupují s opatrnou otevřeností. Johnson ale tvrdí, že svou zemi vyvede z EU koncem tohoto měsíce i bez dohody s unií, ačkoli takovou mu zákon schválený minulý měsíc britským parlamentem nařizuje při neexistenci dohody požádat partnery z EU o další odložení brexitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama