Bude brexit s dohodou? V Bruselu se konala zásadní schůzka

Vyjednavači Evropské unie a Británie v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě. Podle Evropské komise se na tom dnes shodl šéf unijního jednacího týmu Michel Barnier a britský ministr Stephen Barclay. Podle informací ČTK následně na schůzce s Barnierem souhlasili se zahájením intenzivního vyjednávání zástupci všech 27 členských zemí.

Brusel i Londýn označily dnešní bruselské diskuse za konstruktivní. Podrobnosti o případném novém návrhu Británie, na který EU čekala, však zveřejněny nebyly.

"Pozice EU zůstává stejná. Dohoda o brexitu musí obsahovat právně funkční řešení, které zabrání vzniku tvrdé hranice na irském ostrově," uvedla komise v prohlášení. Dalšími podmínkami jsou podle ní zachování integrity unijního jednotného trhu a současných hospodářských poměrů mezi oběma částmi Irska.

Právě tyto dlouhodobě známé požadavky podle Bruselu nezajišťoval zatím poslední britský návrh z minulého týdne. Předseda Evropské rady Donald Tusk však dal dnes najevo mírný optimismus v návaznosti na čtvrteční jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedou irské vlády Leem Varadkarem. Oba dosud navzájem spíše kritičtí politici uvedli, že "poprvé viděli cestu k dohodě".

The UK has still not come forward with a workable, realistic proposal. But I have received promising signals from Taoiseach @LeoVaradkar that a deal is possible. Even the slightest chance must be used. A no deal #Brexit will never be the choice of the EU.

— Donald Tusk (@eucopresident) October 11, 2019

Podle informací ČTK dnes Barnier zástupcům členských států řekl, že Británie naznačila ochotu ustoupit v jedné z klíčových otázek, kterou je setrvání Severního Irska v celní unii s evropským blokem. Další sporné body by měly vyjednávací týmy řešit přes víkend. Nejpozději v pondělí by Barnier měl informovat země EU, zda se postoje obou stran sblížily natolik, aby bylo možné uzavřít dohodu.

Johnson se dnes k otázce budoucího postavení Severního Irska odmítl vyjádřit s tím, že nechce komentovat probíhající jednání.

Podle Tuska byl dnešek posledním reálným dnem pro dosažení pokroku, aby mohla být případná dohoda schválena unijním summitem příští čtvrtek a pátek.

Současný termín odchodu Británie z EU, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. V případě krachu jednání o dohodě může Londýn požádat o odklad brexitu, což je varianta, ke které unijní země přistupují s opatrnou otevřeností. Johnson ale tvrdí, že svou zemi vyvede z EU koncem tohoto měsíce i bez dohody s unií, ačkoli takovou mu zákon schválený minulý měsíc britským parlamentem nařizuje při neexistenci dohody požádat partnery z EU o další odložení brexitu.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Michel Barnier banka Barclays Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 26 minutami

před 32 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Na Ukrajině podle analýzy zemřelo 50 tisíc ruských vojáků. Zraněných jsou statisíce

Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu zpravodajská televize BBC s odvoláním na své redaktory, nezávislý zpravodajský web Mediazona a dobrovolníky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy