Islamistické vlivy z Rakouska působily i na českém území, říká expert na terorismus

Expert na terorismus Miroslav Mareš tvrdí, že Česká republika ani další země v Evropě nemohou podcenit teroristický čin, který se v pondělí večer odehrál v centru Vídně. Útočníka, který má kořeny ze Severní Makedonie, poté co zastřelil čtyři lidi, zneškodnila policie. „Je třeba mít na paměti, že některé islamistické vlivy z Rakouska v minulosti působily na českém území a Islámský stát si stále dokáže získávat své příznivce,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Policisté zasahují při teroristickém útoku ve Vídni. (2.11.2020)
doporučujeme

V ohrožení mohou být zejména židé, neboť se útok kolem osmé hodiny večerní uskutečnil u synagogy v ulici Seitenstettengasse. Úřady ale nepotvrdily, že modlitebna byla cílem střelby. „Antisemitismus je pro islámské teroristy velmi charakteristický, byť je nutné zdůraznit, že zatím je vše v šetření a my nemůžeme stoprocentně tvrdit, že atak byl primárně zaměřen na synagogu,“ říká pro EuroZprávy.cz odborník na pravicový a extrémní terorismus.

Podle Mareše vídeňský útok, při němž kromě pachatele zemřeli další čtyři lidé a sedmnáct jich bylo zraněno, vyslal jasný signál, že Islámský stát stále dokáže získat své příznivce. „Nemyslím si, že by nabýval na síle ve své původní oblasti, jako je Sýrie a Irák, ale ukazuje se, že řada jeho fanoušků v Evropě je schopna mu vyjádřit věrnost,“ má jasno brněnský politolog.

Přednášející na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity přesto tragédii označuje za pokračování trendu teroristických útoků, který nedávno započal ve Francii. „Pondělní atak znamená, že se opět zvedá vlna teroristických útoků. Vídeň už v minulosti čelila některým akcím ze strany islamistů a navíc z Rakouska pochází celá řada bojovníků z Islámského státu,“ konstatuje Mareš a zjištění, že pachatel, ač má kořeny v Severní Makedonii, se narodil ve Vídni, mu dává za pravdu.

Absolvent právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nepodceňuje atak ani směrem k České republice. „Musíme být jednoznačně ostražití a mít se na pozoru. Protože už některé islamistické vlivy z Rakouska působily v minulosti na českém území,“ podotýká.

Expert na terorismus soudí, že útok byl předem promyšlený. Pachatel anebo jeho společníci si zřejmě uvědomovali, že v Rakousku bylo pondělí posledním dnem, kdy se v ulicích odehrává běžný život, než v úterý nastal kvůli koronaviru lockdown. „Určitě to mohlo sehrát svoji roli, protože ve chvíli, kdy útočník střílel před restauračními zahrádky plné hostů, tak se pro něho jednalo o poslední šanci před lockdownem, aby zasáhl terče, které si naplánoval.“

Za velké nebezpečí považuje absolvent Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, že islámisté útočí i v době koronavirové pandemie, a přesto vědí, že každým otřesným činem získají velkou mediální pozornost. „Proto se obávám, že ohromný zájem tisku může v tomto směru povzbudit další islámisty,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté…

29.11.2020 18:18 Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty,…

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

29.11.2020 16:19 Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují…

Maďarský komisař přirovnal Sorose k Hitlerovi. Hnusná provokace, ozvala se…

29.11.2020 15:51 Kritické reakce a výzvy k odvolání vyvolal kulturní komisař maďarské vlády Szilárd Demeter, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama