Islamistické vlivy z Rakouska působily i na českém území, říká expert na terorismus

Expert na terorismus Miroslav Mareš tvrdí, že Česká republika ani další země v Evropě nemohou podcenit teroristický čin, který se v pondělí večer odehrál v centru Vídně. Útočníka, který má kořeny ze Severní Makedonie, poté co zastřelil čtyři lidi, zneškodnila policie. „Je třeba mít na paměti, že některé islamistické vlivy z Rakouska v minulosti působily na českém území a Islámský stát si stále dokáže získávat své příznivce,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Policisté zasahují při teroristickém útoku ve Vídni. (2.11.2020)

V ohrožení mohou být zejména židé, neboť se útok kolem osmé hodiny večerní uskutečnil u synagogy v ulici Seitenstettengasse. Úřady ale nepotvrdily, že modlitebna byla cílem střelby. „Antisemitismus je pro islámské teroristy velmi charakteristický, byť je nutné zdůraznit, že zatím je vše v šetření a my nemůžeme stoprocentně tvrdit, že atak byl primárně zaměřen na synagogu,“ říká pro EuroZprávy.cz odborník na pravicový a extrémní terorismus.

Podle Mareše vídeňský útok, při němž kromě pachatele zemřeli další čtyři lidé a sedmnáct jich bylo zraněno, vyslal jasný signál, že Islámský stát stále dokáže získat své příznivce. „Nemyslím si, že by nabýval na síle ve své původní oblasti, jako je Sýrie a Irák, ale ukazuje se, že řada jeho fanoušků v Evropě je schopna mu vyjádřit věrnost,“ má jasno brněnský politolog.

Přednášející na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity přesto tragédii označuje za pokračování trendu teroristických útoků, který nedávno započal ve Francii. „Pondělní atak znamená, že se opět zvedá vlna teroristických útoků. Vídeň už v minulosti čelila některým akcím ze strany islamistů a navíc z Rakouska pochází celá řada bojovníků z Islámského státu,“ konstatuje Mareš a zjištění, že pachatel, ač má kořeny v Severní Makedonii, se narodil ve Vídni, mu dává za pravdu.

Absolvent právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nepodceňuje atak ani směrem k České republice. „Musíme být jednoznačně ostražití a mít se na pozoru. Protože už některé islamistické vlivy z Rakouska působily v minulosti na českém území,“ podotýká.

Expert na terorismus soudí, že útok byl předem promyšlený. Pachatel anebo jeho společníci si zřejmě uvědomovali, že v Rakousku bylo pondělí posledním dnem, kdy se v ulicích odehrává běžný život, než v úterý nastal kvůli koronaviru lockdown. „Určitě to mohlo sehrát svoji roli, protože ve chvíli, kdy útočník střílel před restauračními zahrádky plné hostů, tak se pro něho jednalo o poslední šanci před lockdownem, aby zasáhl terče, které si naplánoval.“

Za velké nebezpečí považuje absolvent Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, že islámisté útočí i v době koronavirové pandemie, a přesto vědí, že každým otřesným činem získají velkou mediální pozornost. „Proto se obávám, že ohromný zájem tisku může v tomto směru povzbudit další islámisty,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Související:

Právě se děje