Bulharsko chce vyjednat s ruským Gazpromem obnovení dodávek plynu

Bulharsko si musí vyjednat s ruským plynárenským gigantem Gazprom obnovení dodávek plynu. Uvedl to dnes ministr energetiky úřednické vlády Rosen Christov. Gazprom zastavil dodávky plynu do Bulharska v dubnu, protože Sofia odmítla za plyn platit v rublech. Vláda předtím slíbila, že zajistí dostatečné dodávky na zimu, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto

Ministr zatím neuvedl, kdy by měla jednání s Gazpromem začít. Pouze prohlásil, že je to nutné, aby si Bulharsko zajistilo levný plyn.

"Vzhledem k požadavkům podnikatelů a odborů jsou ve skutečnosti jednání s Gazpromem o obnovení dodávek nevyhnutelná," řekl Christov novinářům. Očekává ale, že rozhovory budou velmi obtížné. Ruský velvyslanec v Bulharsku v neděli prohlásil, že dodávky plynu do Bulharska by mohly být obnoveny, pokud bude ze strany Sofie politická vůle. Platby ale i tak musejí být v rublech.

Bulharsko, které je členem Evropské unie, až do dubnového přerušení dodávek odebíralo z Ruska až 90 procent plynu, který potřebovává. Současná dlouhodobá smlouva s Gazpromem vyprší na konci letošního roku.

Christov obvinil předchozí vládu reformního premiéra Kirila Petkova, že vztahy s Ruskem pokazila. Vláda padla v červnu, pouhých šest měsíců po nástupu do funkce.

Stovky Bulharů protestují od 2. srpna proti dočasné vládě, která se toho dne ujala funkce. Lidé se obávají, že kabinet bude pracovat na obnovení dodávek z Ruska a znovu zvýší vliv Kremlu na ekonomiku.

Země potřebuje ročně zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. V současnosti dostává jednu miliardu metrů krychlových z Ázerbájdžánu, zbytek nakupuje na trhu. Velkoobchodní ceny plynu tento měsíc vzrostly zhruba o 60 procent na 300 leva (3800 Kč) za megawatthodinu.

Podnikatelská sdružení a odbory upozorňují, že vysoké ceny plynu mají negativní dopady na průmysl. Vyzvaly proto vládu, aby hledala možnosti, jak obnovit dovoz plynu z Ruska, který by byl levnější než nákup na volném trhu. Sofia tento týden podle Christova zahájí jednání s Ázerbájdžánem o zvýšení dodávek a bude jednat o dodávkách také s tureckými obchodníky s plynem.

Předchozí vláda také vyjednala dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Prozatímní vláda se ale rozhodla uzavřít s americkou plynárenskou firmou Cheniere definitivní dohodu pouze na jeden náklad LNG v říjnu. Uvedla, že nedokáže zajistit sloty v terminálech na LNG za přijatelné ceny pro ostatních šest nákladů.

"Nynější krok současné úřednické vlády v Bulharsku je tříštěním jednotného postupu EU vůči Gazpromu a Rusku obecně," uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Zatímco většina zemí EU se snaží od ruských energií postupně odstřihávat, Bulharsko chce učinit pravý opak. Navíc 'potupně', neboť Rusko zemi od svých dodávek odstřihlo na základě kontroverzního požadavku platby v rublech," dodal.

Zároveň je podle Kovandy jednání Sofie ilustrací stále složitější situace, v níž se ocitají země spíše východní části EU, vysoce závislé na ruském plynu, včetně Německa nebo České republiky. V Německu se tak například i z nejvyšších politických pater, konkrétně z vládní FDP, už ozvaly hlasy volající po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Ten už je hotový a vede paralelně s plynovodem Nord Stream 1, kvůli ruské invazi na Ukrajinu jej ale Německo odmítlo zprovoznit. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Separátně bez EU si dodávky ruského plynu už domluvilo Maďarsko. Gazprom tento měsíc zvýšil dodávky plynu do této země nad objem stanovený v dlouhodobé smlouvě. Budapešť také vede jednání o výši dodávek na září. Ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó v červenci kvůli tomu navštívil Moskvu.

Uzavření dohody o dodávkách plynu s ruským Gazpromem požaduje v České republice šéf strany SPD Tomio Okamura. Podle něj v současnosti není k ruskému plynu alternativa, geopolitika by proto měla jít v tomto případě stranou.

V Česku je nyní 120.000 lidí s covidem. Biolog doporučuje respirátory…

29.09.2022 15:22 V Česku je nyní asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. ČTK to dnes…

Rusko zítra oznámí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 19:03 luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Německo vynaloží 200 miliard eur na stabilizaci cen energií, opatření…

29.09.2022 19:09 Německá vláda dnes oznámila, že vynaloží až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci…

Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty

29.09.2022 18:18 Aktualizováno Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty, oznámil na dnešní tiskové konferenci finský…

Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi…

29.09.2022 15:29 Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že…

Finsko očekává, že členství v NATO z něj učiní zajímavější cíl pro ruské…

29.09.2022 12:23 Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější…

Stoltenberg: Útoky na Nord Stream jsou zřejmě sabotáž, NATO bude reagovat…

29.09.2022 11:50 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Ruská hlasování na Ukrajině jsou diktátem a nemohou fungovat, řekla…

29.09.2022 11:32 Aktualizováno Hlasování na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, která Moskva označuje za referenda o připojení…

Švédsko objevilo už čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

29.09.2022 10:11 Aktualizováno Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, zní z EU

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Některé země EU volají po zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Nové sankce přinesou podle von der Leyenové základ pro strop na cenu ropy

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Související:

Právě se děje

reklama