Bulharsko volí zástupce do parlamentu, rozhodne se o osudu Borisova

Bulhaři dnes volí své zástupce do parlamentu. Rozhodnou, zda si navzdory přetrvávajícím obavám korupce moc udrží dlouholetý premiér Bojko Borisov a jeho konzervativní strana GERB, napsala agentura Reuters. První předběžné výsledky voleb se čekají krátce po uzavření volebních místností, tedy po 19:00 SELČ. Oficiální výsledky mají být známy do čtyř dnů.

Bojko Borisov
doporučujeme

Podle předvolebních průzkumů středopravá strana 61letého Borisova získá kolem 28 až 29 procent hlasů. Zůstala by tak největší stranou v parlamentu, ale neměla by absolutní většinu a v roztříštěném sboru by mohla mít problémy s formováním koalice.

Borisovově vládě se podařilo zvýšit průměrný měsíční příjem o více než třetinu, udržela nízký veřejný dluh a Bulharsko dovedla do takzvané čekárny na euro. Borisov, který je premiérem nejchudší členské země Evropské unie takřka bez přestávky od roku 2009, ale neuspěl v potírání korupce ani snaze reformovat justici, což loni vedlo k řadě protestů v ulicích. Kritici Borisova obviňují z toho, že straní místním oligarchům a že finance z evropských fondů směřuje do firem blízkých straně GERB.

Socialisté, hlavní opoziční síla, předvolební kampaň stavěli na obnovení důvěry ve stát a na příslibu snížit chudobu. Stranu paralyzují vnitřní třenice, hlasy jí též ubírají menší protikorupční politická uskupení. Očekává se, že socialisté získají 20 až 22 procent.

Kvůli pandemii covidu-19 a pomalému tempu očkování se ve volbách očekává nízká účast. První vlnu pandemie zvládla země podle agentury Reuters relativně dobře, ale nyní si podobně jako další země ve střední a východní Evropě vede špatně. Země se sedmi miliony obyvatel denně vykazuje kolem 4000 nově nakažených koronavirem. V současné době má podle serveru Our World in Data po Maďarsku v EU druhou nejvyšší míru úmrtnosti v souvislosti s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 17:38 Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 16:41 Společnost Johnson & Johnson kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama