Bulharsko zastavilo očkování vakcínou AstraZeneca, Polsko v něm pokračuje

Bulharsko a Rumunsko se přidaly k zemím, které zastavily očkování proti nemoci covid-19 vakcínou AstraZeneca kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika naočkovaných osob. Podezřelý případ vyšetřuje i Chorvatsko. Na druhé straně Polsko dalo najevo, že tuto látku bude v boji proti koronaviru dál používat. Podle WHO jde o "excelentní" vakcínu.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

O zastavení vakcinace preparátem britsko-švédské firmy AstraZeneca informovala v dnešním prohlášení bulharská vláda. Uvedla mimo jiné, že toto rozhodnutí bude platit do doby, než Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nepošle písemné ujištění vylučující veškeré pochyby o bezpečnosti této vakcíny.

Pozastavení očkování jednou šarží vakcíny AstraZeneca již ve čtvrtek oznámilo také Rumunsko. S případnou obnovou vakcinace hodlá stejně jako sousední Bulharsko počkat na stanovisko EMA. Server Romania-Insider dnes uvedl, že úřady v župě Gorj prověřují úmrtí 47letého muže den po očkování dávkou z nyní již zakázané šarže vakcíny AstraZeneca. Přímou souvislost mezi smrtí pacienta a vakcínou se jim ale zatím prokázat nepodařilo.

Podobný krok jako dnes Sofia učinily už například úřady v Dánsku, Norsku, na Islandu a v Thajsku. Nicméně zatím nejsou důkazy o spojitosti mezi očkováním touto vakcínou a tvorbou krevních sraženin, a jedná se proto pouze o preventivní opatření.

Případ možných nežádoucích účinků vakcíny vyšetřují také chorvatské úřady. Deník Jutarnji list dnes informoval o případu 91leté ženy, která zemřela na plicní embolii tři dny po očkování vakcínou AstraZeneca. Hlavní epidemiolog Krunoslav Capak později uvedl, že smrt patrně neměla s očkováním žádnou spojitost a že nevidí důvod vakcinaci tímto preparátem zastavovat.

Preparátu se zastává EMA, která je přesvědčená, že jeho přínos je vyšší než případná rizika. Podle dnešního vyjádření mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisové jde o "excelentní" vakcínu a není důvod, proč ji nepoužívat.

Stejného názoru je i Polsko. "Přínos očkování je neporovnatelně větší než potenciální takzvané postvakcinační příznaky," řekl na toto téma ve veřejnoprávním rozhlase náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. "Naši odborníci v tuto chvíli nedoporučují zastavit očkování vakcínou AstraZeneca," dodal.

Za bezpečnou tuto látku považují i kanadské a australské úřady. Obě země v noci na dnešek oznámily, že v očkování s ní budou pokračovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 17:38 Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama