Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by mohl rezignovat. Chce ale, aby současná vláda, vedená jeho konzervativní stranou GERB, vydržela až do voleb příští rok. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Bojko Borisov
doporučujeme

Účastníci protestů proti vládě, kterých se účastní tisíce lidí a konají se v Sofii i jinde v Bulharsku, obviňují Borisova, že oslabuje státní instituce ve prospěch vlivných oligarchů. Na demonstracích protestující také dávají najevo odpor proti rozbujelé korupci.

Jedenašedesátiletý Borisov, který v poslední dekádě ovládá bulharskou ekonomiku, podrobnosti ohledně své možné rezignace neprozradil. Řekl ovšem, že chce zabránit pádu vlády a předčasnému rozpuštění parlamentu v době, kdy na ekonomiku této balkánské země tvrdě doléhají dopady krize vyvolané koronavirem. O obviněních, která proti němu vznášejí demonstranti, nemluvil, ale zdůraznil, že jeho vláda udělala hodně pro omezení pašeráctví, čímž poškodila zájmy mnoha oligarchů.

"Jsem připraven kdykoliv odejít. Nechci, aby kvůli mně bylo nějaké napětí," řekl na shromáždění své strany. "Promluvím si s koaličními partnery a nabídnu takové možnosti, kdy jednou z nich je ta, že bych odešel a vláda pokračovala," uvedl také.

Koaliční partner GERB, strana Jednotní vlastenci, také už dal najevo, že si přeje, aby současný kabinet vládl až do konce čtyřletého funkčního období.

Podpora GERB se od loňského prosince propadla z 21,7 procenta na současných 14,5 procenta. Borisov minulý měsíc v reakci na protesty vyměnil několik klíčových ministrů, k uklidnění jeho odpůrců to však nepomohlo.

V technologickém parku, kde se dnes konala schůze GERB, se sešly desítky protestujících a vykřikovaly na premiéra, že je "ostuda" a patří do vězení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama