Bulharští exministři byli zproštěni obvinění v ostře sledované kauze

Bulharský soud dnes v první instanci zprostil obžaloby z korupce při privatizaci energetické firmy EVN dva bývalé ministry první vlády premiéra Bojka Borisova, jednoho podnikatele a další tři osoby. Prokurátor dal najevo, že se proti osvobozujícímu rozsudku odvolá. Informovala o tom bulharská média.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Exministři financí Simeon Djankov a hospodářství Trajčo Trajkov a podnikatel Ivo Prokopiev byli souzeni v souvislosti s prodejem 33procentního podílu státu v energetické firmě EVN. Dohoda byla uzavřena už v roce 2011. Na lavici obžalovaných usedli i tři pracovníci Prokopievovy společnosti Bulbrokers, která ve věci byla investičním zprostředkovatelem.

Oba ministry, kteří byli členy první vlády nynějšího premiéra Borisova, prokuratura vinila z toho, že uzavřením uvedené dohody poškodili stát o více než 20 milionů levů (asi 274 milionů Kč). Prokopiev se před soudem musel zodpovídat z údajného "navádění a pomáhání" k trestnému činu, za což mu podle médií hrozilo až deset let vězení. První vláda Bojka Borisova Bulharsko vedla v letech 2009 až 2013.

Prokopiev řekl, že v procesu spatřuje tlak na nezávislá média, která vydává. Podnikatel je majitelem nakladatelství Ikonomedia, které vydává noviny Kapital, podnikatelský deník Kapital Daily a některé časopisy. Provozuje také zpravodajský web Dnevnik a specializovaný web b2b.bg.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy