Bývalá slovenská politička Jankovská pomáhala Kočnerovi, píše tisk

Bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská pomáhala kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi uspět v soudním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze směnek. S odvoláním na informace z komunikace mezi Kočnerem a Jankovskou z let 2017 a 2018, kterou policisté zajistili v Kočnerově mobilním telefonu, to dnes na svém webu napsal list Denník N. Jankovská označila informace o její komunikaci s Kočnerem za podvrh.

Přidejte svůj názor

Marian Kočner
doporučujeme

Kočner byl letos v březnu obviněn, že si objednal loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. V souvislosti se směnkami čelí Marian Kočner spolu s bývalým ředitelem Markízy Pavolem Ruskem obžalobě kvůli podezření, že je falšovali.

Monika Jankovská letos v září rezignovala na funkci státní tajemnice (náměstkyně) na ministerstvu spravedlnosti. Zdůvodnila to tlakem na svou rodinu poté, co jí policie a dalším pracovníků justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon. Tehdy odmítla informace médií, že byla v kontaktu s Kočnerem. Jankovská se v uplynulých dnech podle listu Sme vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud, vzápětí ale ohlásila pracovní neschopnost.

Podle Denníku N Jankovská fungovala jako spojka mezi Kočnerem a soudkyní, která v případu jedné ze zmíněných směnek loni na jaře nakonec rozhodla v neprospěch Markízy, aniž vyhověla návrhu jejího právního zástupce na znalecké zkoumání směnek. Soudkyni stačilo vyjádření bývalého ředitele Ruska, který před soudem uvedl, že směnky podepsal, byť nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy. Jankovská ve zmíněném případu prý na Kočnerův pokyn radila soudkyni, jak má v případu rozhodovat, jaké důkazy připustí nebo kdy má vypsat líčení.

Kočner si podle listu opakovaně psal s Jankovskou o průběhu sporu s Markízou ohledně směnek a o postupu soudkyně, která ve věci rozhodovala. "Tak ať dělá, co má. Nebo skončí jako Kuciak," napsal prý Kočner.

Jankovská, kterou do funkce na ministerstvu spravedlnosti nominovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v reakci označila přepisy své údajné komunikace s Kočnerem za podvrh. Dodala, že pracuje na prvních krocích na svou obranu.

Ministr spravedlnosti Gábor Gál uvedl, že vyšetřovatelé by měli vznést obvinění, pokud jsou zmíněné přepisy komunikace součástí trestních spisů. Elitní slovenští prokurátoři dříve informovali, že při vyšetřování Kuciakovy vraždy získali poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Denník N uvedl, že Jankovská si vyměnila s Kočnerem přes 6000 zpráv, psali si také o soukromí a běžných pracovních záležitostech, které podle Denníku N odpovídají skutečnosti. Zveřejněná komunikace rovněž naznačuje korupci u slovenských soudů.

Loni slovenská policie obvinila Kočnera a Ruska z padělání směnek a soud v červnu poslal Kočnera do vazby. Soudní líčení v případu začalo letos v létě. Prokuratura podezírá Ruska a Kočnera, že zfalšovali čtyři směnky na téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč), jejichž proplacení vymáhala i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Rusko podle prokurátora směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník a Markíza jako ručitel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsné potyčky v Katalánsku: Policie použila obušky, desítky zraněných

15.10.2019 12:38 Při pondělním protestech v Katalánsku ošetřili zdravotníci 131 lidí, většina z nich byla zraněna…

Rebelie v Londýně pokračuje: Aktivisté ignorují zákaz protestů, dál ničí…

15.10.2019 12:14 Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura…

K Itálii pluje loď se 176 uprchlíky, povolení zakotvit dostala nezvykle…

15.10.2019 11:21 Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama