Bývalá slovenská politička Jankovská pomáhala Kočnerovi, píše tisk

Bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská pomáhala kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi uspět v soudním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze směnek. S odvoláním na informace z komunikace mezi Kočnerem a Jankovskou z let 2017 a 2018, kterou policisté zajistili v Kočnerově mobilním telefonu, to dnes na svém webu napsal list Denník N. Jankovská označila informace o její komunikaci s Kočnerem za podvrh.

Kočner byl letos v březnu obviněn, že si objednal loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. V souvislosti se směnkami čelí Marian Kočner spolu s bývalým ředitelem Markízy Pavolem Ruskem obžalobě kvůli podezření, že je falšovali.

Monika Jankovská letos v září rezignovala na funkci státní tajemnice (náměstkyně) na ministerstvu spravedlnosti. Zdůvodnila to tlakem na svou rodinu poté, co jí policie a dalším pracovníků justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon. Tehdy odmítla informace médií, že byla v kontaktu s Kočnerem. Jankovská se v uplynulých dnech podle listu Sme vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud, vzápětí ale ohlásila pracovní neschopnost.

Podle Denníku N Jankovská fungovala jako spojka mezi Kočnerem a soudkyní, která v případu jedné ze zmíněných směnek loni na jaře nakonec rozhodla v neprospěch Markízy, aniž vyhověla návrhu jejího právního zástupce na znalecké zkoumání směnek. Soudkyni stačilo vyjádření bývalého ředitele Ruska, který před soudem uvedl, že směnky podepsal, byť nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy. Jankovská ve zmíněném případu prý na Kočnerův pokyn radila soudkyni, jak má v případu rozhodovat, jaké důkazy připustí nebo kdy má vypsat líčení.

Kočner si podle listu opakovaně psal s Jankovskou o průběhu sporu s Markízou ohledně směnek a o postupu soudkyně, která ve věci rozhodovala. "Tak ať dělá, co má. Nebo skončí jako Kuciak," napsal prý Kočner.

Jankovská, kterou do funkce na ministerstvu spravedlnosti nominovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v reakci označila přepisy své údajné komunikace s Kočnerem za podvrh. Dodala, že pracuje na prvních krocích na svou obranu.

Ministr spravedlnosti Gábor Gál uvedl, že vyšetřovatelé by měli vznést obvinění, pokud jsou zmíněné přepisy komunikace součástí trestních spisů. Elitní slovenští prokurátoři dříve informovali, že při vyšetřování Kuciakovy vraždy získali poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Denník N uvedl, že Jankovská si vyměnila s Kočnerem přes 6000 zpráv, psali si také o soukromí a běžných pracovních záležitostech, které podle Denníku N odpovídají skutečnosti. Zveřejněná komunikace rovněž naznačuje korupci u slovenských soudů.

Loni slovenská policie obvinila Kočnera a Ruska z padělání směnek a soud v červnu poslal Kočnera do vazby. Soudní líčení v případu začalo letos v létě. Prokuratura podezírá Ruska a Kočnera, že zfalšovali čtyři směnky na téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč), jejichž proplacení vymáhala i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Rusko podle prokurátora směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník a Markíza jako ručitel.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie

Akce "Bouře". Slovenská policie potvrdila obvinění 13 soudců a Kočnera

Obvinění 13 soudců, dále jedné bývalé soudkyně a čtyř dalších osob oznámila slovenská policie po dnešní rozsáhlé razii. Zadržení čelí obvinění z korupce, maření spravedlnosti a z trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Mezi obviněnými v největší justiční kauze v novodobých dějinách Slovenska je podle svého advokáta také podnikatel Marian Kočner, který podle dřívějších informací komunikoval s představiteli slovenské justice a ovlivňoval rozhodování soudů.
Peter Pellegrini

Slovenský parlament jedná o návrhu odvolat premiéra, debata je bouřlivá

Slovenská sněmovna po předchozích obstrukcích koalice dnes zahájila mimořádnou schůzi o návrhu opozice vyslovit nedůvěru premiérovi Peteru Pellegrinimu, a tím i celé vládě. Opoziční strany dostatek hlasů v Národní radě na odvolání předsedy vlády nemají. Pellegrini v projevu před poslanci označil návrh za bezpředmětný a za směšný.

Více souvisejících

Monika Jankovská (kauza Kuciak/Kočner) Marian Kočner Slovensko TV Markíza Pavol Rusko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy