Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument podepsal i Schwarzenberg

Pět desítek bývalých evropských ministrů zahraničí a dalších politiků se podepsalo pod dokument kritizující americký mírový plán pro Blízký východ. Bílý dům jej představil v lednu a podle signatářů kritiky plán zvaný Mírem k prosperitě odporuje dohodnutým zásadám blízkovýchodního mírového procesu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Karel Schwarzenberg
doporučujeme

Pod dokumentem, který zveřejnil list The Guardian, jsou mimo jiné podepsáni bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, někdejší generální tajemník Severoatlantické aliance a vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční politiku Javier Solana či francouzský exministr zahraničí Dominique de Villepin.

V dokumentu se uvádí, že americký plán neprosazuje mír, ale může přispět ke konfliktu, jemuž budou vystaveni palestinští i izraelští civilisté a který bude mít dopad i na sousední Jordánsko. Kritici upozorňují, že americký plán umožňuje Izraeli anektovat části okupovaného palestinského území, uznává izraelský nárok na celý Jeruzalém a nenabízí spravedlivé řešení otázky palestinských uprchlíků. Počítá se s palestinským "státem" na roztříštěném území a pod trvalou vojenskou kontrolou Izraele.

Projekt Mírem k prosperitě "není cestou k životaschopnému řešení v podobě dvou států nebo k jakémukoli jinému legitimnímu řešení tohoto konfliktu. Předpokládá formalizování současného stavu na okupovaném palestinském území, kde žijí dva národy, a přitom nemají rovnocenná práva. Jde o znaky podobné apartheidu - tento termín nepoužíváme s lehkým srdcem," stojí v dokumentu.

Dále se v něm vyzývá, aby svět a zejména Evropská unie zabránily "naplnění tohoto scénáře, ochránily práva a důstojnost Palestinců, budoucnost izraelské demokracie a řád založený na mezinárodních zásadách".

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell americký plán pro Blízký východ odmítl krátce po jeho zveřejnění. Za nepřijatelný označil zejména návrh na anexi židovských osad a požadoval vyřešení konfliktu bilaterálním jednáním.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19: Kolik nakažených a mrtvých má Německo? Statistiky se rozcházejí

06.04.2020 07:56 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu stoupl za minulých 24 hodin o 3677. Vyplývá…

Francie je z nejhoršího venku? Obětí covid-19 přibylo nejméně za týden

05.04.2020 20:51 Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní…

EU potřebuje Marshallův plán. Rozpočet se musí proměnit, říká Ursula von…

05.04.2020 20:45 Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce…

Slovenský premiér Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce

05.04.2020 20:38 Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy