Bývalý kněz Preynat stanul před soudem v Lyonu, dle obžaloby zneužíval chlapce

Před soudem ve francouzském městě Lyon dnes začal proces s bývalým knězem a katechetou skautů Bernardem Preynatem, který čelí obviněním ze sexuálního zneužívání. K deliktům spáchaným v letech 1971 až 1991 se přiznal. Římskokatolická církev ho kvůli nim loni v červenci zbavila kněžského svěcení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Církev
doporučujeme

Proces sice formálně zahájili už v pondělí, ale po krátkém jednání byl začátek kvůli stávce právníků přeložen na dnešek. "Slyšel jsem o utrpení stěžovatelů, které mám na svědomí. Doufám, že soud se bude moci uskutečnit co nejrychleji," řekl už v pondělí Preynat.

Bývalý kněz, kterému je nyní 74 let, je obžalovaný ze znásilnění deseti nezletilých chlapců v letech 1986 až 1991. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až deset let vězení.

Preynat je přitom obviňován z pohlavního zneužití i desítek dalších hochů (celkem jich bylo kolem 75), kterého se podle stěžovatelů dopouštěl v 70. a 80. letech. Tyto případy však vzhledem k časové prodlevě už nelze trestně stíhat, poznamenala agentura AP.

V souvislosti s tímto případem čelí katolická církev podezření, že zavrženíhodné jednání svého duchovního záměrně zatajovala. Lyonský soud loni v březnu z toho shledal vinným francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina a uložil mu podmínečný trest šestiměsíčního vězení. Kardinál chtěl v reakci na rozsudek rezignovat, což ale papež František odmítl přijmout, dokud neskončí odvolací řízení. Verdikt odvolacího soudu se očekává 30. ledna.

Po prvoinstančním odsouzení kardinála Barbarina zbavil církevní soud Preynata kněžských povinností a převedl ho do laického stavu. Podle agentury AFP jde o nejpřísnější trest, jaký může církevní soud knězi uložit.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

24.01.2020 10:01 Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání dohody o…

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie…

24.01.2020 09:08 Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v…

U Berlína, kde bude mít závod Tesla, se našlo sedm bomb z války

24.01.2020 09:05 Na pozemku východně od Berlína, kde chce stavět svůj první evropský závod americký výrobce…

Osvětimské peklo. Žena se vrací na místo, kde unikla smrti jen o vlásek

24.01.2020 08:47 Evě Umlaufové byly pouze dva roky, když ji s matkou osvobodili z nacistického koncentračního a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama