Bývalý kněz Preynat stanul před soudem v Lyonu, dle obžaloby zneužíval chlapce

Před soudem ve francouzském městě Lyon dnes začal proces s bývalým knězem a katechetou skautů Bernardem Preynatem, který čelí obviněním ze sexuálního zneužívání. K deliktům spáchaným v letech 1971 až 1991 se přiznal. Římskokatolická církev ho kvůli nim loni v červenci zbavila kněžského svěcení.

Církev
doporučujeme

Proces sice formálně zahájili už v pondělí, ale po krátkém jednání byl začátek kvůli stávce právníků přeložen na dnešek. "Slyšel jsem o utrpení stěžovatelů, které mám na svědomí. Doufám, že soud se bude moci uskutečnit co nejrychleji," řekl už v pondělí Preynat.

Bývalý kněz, kterému je nyní 74 let, je obžalovaný ze znásilnění deseti nezletilých chlapců v letech 1986 až 1991. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až deset let vězení.

Preynat je přitom obviňován z pohlavního zneužití i desítek dalších hochů (celkem jich bylo kolem 75), kterého se podle stěžovatelů dopouštěl v 70. a 80. letech. Tyto případy však vzhledem k časové prodlevě už nelze trestně stíhat, poznamenala agentura AP.

V souvislosti s tímto případem čelí katolická církev podezření, že zavrženíhodné jednání svého duchovního záměrně zatajovala. Lyonský soud loni v březnu z toho shledal vinným francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina a uložil mu podmínečný trest šestiměsíčního vězení. Kardinál chtěl v reakci na rozsudek rezignovat, což ale papež František odmítl přijmout, dokud neskončí odvolací řízení. Verdikt odvolacího soudu se očekává 30. ledna.

Po prvoinstančním odsouzení kardinála Barbarina zbavil církevní soud Preynata kněžských povinností a převedl ho do laického stavu. Podle agentury AFP jde o nejpřísnější trest, jaký může církevní soud knězi uložit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama