Bývalý španělský král Juan Carlos I. měl spáchat trestný čin, začalo vyšetřování

Španělská prokuratura předběžně vyšetřuje, zda se bývalý král Juan Carlos I. mohl dopustit trestného činu v případě zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii. Informují o tom dnes místní média. Podle nich případ před několika dny protikorupční prokuratura předala prokuratuře nejvyššího soudu.

Bývalý král Juan Carlos I.
doporučujeme

Podle španělských médií se zkoumání prokuratury týká druhé fáze výstavby vysokorychlostní železnice (španělsky označované AVE) z Mekky do Mediny, na niž v roce 2011 získalo zakázku konsorcium španělských firem.

Španělská antikorupční prokuratura začala v prosinci 2018 vyšetřovat podezření, že v souvislosti se zakázkou dostalo několik osob, údajně včetně krále Juana Carlose I., celkem 80 milionů eur jako úplatek.

"Toto vyšetřování se soustředí na vymezení či vyloučení trestněprávní relevance skutků, které se staly po červnu 2014, kdy emeritní král přestal být chráněn imunitou pro hlavu státu podle článku 56.3 španělské ústavy," uvedla prokuratura v prohlášení.

Podezření vyplynulo z nahrávek, které policie tehdy zabavila bývalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi. Ten je stále ve vazbě a je podezřelý, že vydělal miliony eur prodejem informací, které jeho klienti pak využili k vydírání či zdiskreditování svých rivalů v médiích.

Na jedné z těchto nahrávek hovoří i bývalá milenka Juana Carlose I., německá podnikatelka Corinna Larsenová. Tvrdí na ní, že ji král využil k zakrytí svého majetku v cizině a tajných kont ve Švýcarsku.

Juan Carlos I. nastoupil na španělský trůn v roce 1975 po smrti diktátora Franciska Franka a byl respektovaným a velmi oblíbeným monarchou, mimo jiné pro své nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pošramotil pověst mimo jiné výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu také média přestala "tolerovat" jeho mimomanželské aféry a mimo jiné psala o jeho poměru s Corinnu Saynovou-Wittgensteinovou, rozenou Larsenovou.

Král Juan Carlos I. překvapivě abdikoval v červnu 2014 ve prospěch svého syna Felipeho VI., který měl napravit pošramocenou pověst španělské monarchie, pokaženou tehdy i korupční kauzou králova zetě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy