Čachry při prodeji ponorek? Ve Francii budou soudit expremiéra a bývalého ministra

Bývalý francouzský premiér Edouard Balladur a jeho bývalý ministr obrany François Léotard stanou před soudem kvůli aféře Karáčí, týkající se údajných úplatků a provizí při prodeji francouzských ponorek Pákistánu v polovině 90. let minulého století. Oznámil to dnes generální prokurátor François Molins.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

"Edouard Balladur s důvěrou hledí vstříc výsledku tohoto řízení, protože nikdy nespáchal nic, co je mu vytýkáno," uvedli expremiérovi obhájci François Martineau a Félix de Belloy.

Balladur, který byl předsedou vlády v letech 1993 až 1995, a Léotard budou čelit procesu u zvláštního francouzského soudu pro současné a bývalé členy vlády. Oba popírají jakékoli provinění.

V případu vyšetřovatelé zkoumají, zda údajné provize ze zbrojního obchodu zpětně nefinancovaly Balladurovu prezidentskou volební kampaň v roce 1995, kdy Balladur nakonec prohrál s Jacquesem Chirakem.

Léotard je obviňován, že za Balladurovy vlády vytvořil "neprůhledný kruh" z kontraktů mezi výrobci ponorek a Pákistánem a Saúdskou Arábií.

Francouzské úřady se pokoušejí odhalit řadu prostředníků a možné provize spojené s prodejem ponorek třídy Agosta francouzskou vládou do Pákistánu v 90. letech. Obchod s Pákistánem a provize zprostředkovatelům se dostaly do popředí zájmu po sebevražedném bombovém útoku v pákistánském městě Karáčí v roce 2002, při kterém o život přišlo 15 lidí, včetně 11 Francouzů pracujících v loděnicích na ponorkách.

Pákistánské úřady připsaly útok islamistům, ale vyšetřování se snaží zjistit případnou souvislost s financemi za prodej tří ponorek Pákistánu. Podle nepotvrzené hypotézy měl být útok pomstou prezidentovi Chirakovi za to, že zastavil výplatu provizí za zbrojní obchod.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 20:27 Aktualizováno Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama