Čaputová kritizovala orgány činné v trestním řízení, pustila se i do policie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes kritizovala policii a prokuraturu, že řádně nespolupracovaly v případu bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky, jehož stíhání záhy po jeho zadržení zrušil prokurátor. Postup prokurátora v této kauze obhajoval nynější šéf prokuratury Jaromír Čižnár.

Zuzana Čaputová

Policie minulý týden ve čtvrtek Trnku zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho v souvislosti s uniklou nahrávkou jeho rozhovoru ještě z pozice šéfa prokuratury s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem. Oba hovořili kromě jiného o prohraném sporu státní loterijní firmy Tipos. V pátek ale prokurátor nejenže nevyhověl návrhu policie na podání žádosti k soudu o uvalení vazby na Trnku, ale samotné stíhání bývalého generálního prokurátora označil za nedůvodné.

"Jsem přesvědčena, že v případě společensky tak citlivých kauz týkajících se bývalého nejvyššího strážce zákonnosti musí efektivně fungovat koordinace mezi vyšetřovatelem a dozorujícím prokurátorem. Nemůže se stát, že až při vznesení obvinění se projeví odlišný právní názor, který vede ke zrušení obvinění," řekla novinářům Čaputová, která se kvůli případu setkala s Čižnárem i s policejním prezidentem. Dodala, že stíhání bývalého šéfa prokuratury není běžným kriminálním případem.

Čaputová minulý týden krátce po zadržení Trnky uvedla, že je to průlom pro spravedlnost na Slovensku.

Podle zmíněné nahrávky, pořízené patrně v roce 2009, Trnka kromě jiného slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze Tiposu, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku ve výši 400 milionů tehdejších slovenských korun. Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání, které Trnka v případu nakonec podal. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu loni u nejvyššího soudu uspěl.

Trnky se ve zmíněné kauze zastal i nynější šéf slovenské prokuratury Čižnár, podle kterého zmíněným podáním mimořádného dovolání Trnka využil svou pravomoc a zabránil vzniku dalších škod pro stát.

V jiném případu ještě loni v prosinci Trnku vyšetřovatel obvinil z toho, že zatajil nahrávku odposlechu v korupční aféře zvané Gorila. Tato kauza se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Dříve se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Trnka, který po skončení mandátu šéfa prokuratury v roce 2011 zůstal pracovat na generální prokuratuře, byl kvůli svým kontaktům s Kočnerem postaven mimo službu.

Do médií také loni unikla jiná nahrávka z roku 2014, na které Kočner vulgárně ponižuje Trnku za to, že si Trnka podle podnikatele spolu se dvěma společníky pořídil kopii nahrávky z aféry Gorila, kterou si u něj Kočner nechal, a že pak se snažili dostat za ni peníze od spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka.

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Související:

Právě se děje