Čaputová kritizovala orgány činné v trestním řízení, pustila se i do policie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes kritizovala policii a prokuraturu, že řádně nespolupracovaly v případu bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky, jehož stíhání záhy po jeho zadržení zrušil prokurátor. Postup prokurátora v této kauze obhajoval nynější šéf prokuratury Jaromír Čižnár.

Přidejte svůj názor

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Policie minulý týden ve čtvrtek Trnku zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho v souvislosti s uniklou nahrávkou jeho rozhovoru ještě z pozice šéfa prokuratury s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem. Oba hovořili kromě jiného o prohraném sporu státní loterijní firmy Tipos. V pátek ale prokurátor nejenže nevyhověl návrhu policie na podání žádosti k soudu o uvalení vazby na Trnku, ale samotné stíhání bývalého generálního prokurátora označil za nedůvodné.

"Jsem přesvědčena, že v případě společensky tak citlivých kauz týkajících se bývalého nejvyššího strážce zákonnosti musí efektivně fungovat koordinace mezi vyšetřovatelem a dozorujícím prokurátorem. Nemůže se stát, že až při vznesení obvinění se projeví odlišný právní názor, který vede ke zrušení obvinění," řekla novinářům Čaputová, která se kvůli případu setkala s Čižnárem i s policejním prezidentem. Dodala, že stíhání bývalého šéfa prokuratury není běžným kriminálním případem.

Čaputová minulý týden krátce po zadržení Trnky uvedla, že je to průlom pro spravedlnost na Slovensku.

Podle zmíněné nahrávky, pořízené patrně v roce 2009, Trnka kromě jiného slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze Tiposu, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku ve výši 400 milionů tehdejších slovenských korun. Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání, které Trnka v případu nakonec podal. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu loni u nejvyššího soudu uspěl.

Trnky se ve zmíněné kauze zastal i nynější šéf slovenské prokuratury Čižnár, podle kterého zmíněným podáním mimořádného dovolání Trnka využil svou pravomoc a zabránil vzniku dalších škod pro stát.

V jiném případu ještě loni v prosinci Trnku vyšetřovatel obvinil z toho, že zatajil nahrávku odposlechu v korupční aféře zvané Gorila. Tato kauza se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Dříve se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Trnka, který po skončení mandátu šéfa prokuratury v roce 2011 zůstal pracovat na generální prokuratuře, byl kvůli svým kontaktům s Kočnerem postaven mimo službu.

Do médií také loni unikla jiná nahrávka z roku 2014, na které Kočner vulgárně ponižuje Trnku za to, že si Trnka podle podnikatele spolu se dvěma společníky pořídil kopii nahrávky z aféry Gorila, kterou si u něj Kočner nechal, a že pak se snažili dostat za ni peníze od spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozšíří se důl Turów? Čeští ekologové se mohou odvolat

17.02.2020 18:16 Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se…

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

17.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkových zemích zřejmě…

Bulharská policie našla v chladírenském voze 15 migrantů

17.02.2020 17:36 Bulharská policie dnes na hraničním přechodu Vidin s Rumunskem odhalila v chladírenském kamionu…

Ve Francii začalo projednávání kontroverzní důchodové reformy

17.02.2020 17:14 Dolní komora francouzského parlamentu dnes začala projednávat kontroverzní návrh zákona o důchodové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama