Čaputová odsoudila scény z USA, ukázaly nebezpečí nenávistné rétoriky

Scény z amerického Kapitolu, který dočasně obsadili příznivci prezidenta Donalda Trumpa, podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové ukázaly, jak nebezpečná je rétorika nenávisti. Znepokojení v souvislosti s děním ve Washingtonu vyjádřil i slovenský premiér Igor Matovič.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

List Sme napsal, že Trump dokonává svůj prezidentský úřad útokem na demokratické instituce. Kongres dnes po odkladu potvrdil vítězství Trumpova hlavního soupeře v listopadových prezidentských volbách Joea Bidena.

"Pohrdání demokratickými institucemi narušuje práva občanů a může podkopávat politický řád," napsala na sociální síti Čaputová k obsazení sídla Kongresu.

Matovič zase uvedl, že násilí nelze omluvit. "Kapitol je symbolem demokracie, jeho ústavní funkci je třeba respektovat vždy a za každých okolností. O tom je vláda práva," napsal slovenský premiér.

List Sme připsal odpovědnost za násilí ve Washingtonu dosluhujícímu prezidentovi Trumpovi, který opakovaně zpochybňoval výsledky prezidentských voleb. "Chce, aby si jeho voliči pamatovali obraz rozhněvané masy, která útočí na Kapitol, a nikoliv poraženého Trumpa, který se poslušně stahuje z Bílého domu," napsal deník.

Postup Trumpa, který chce podle listu chaos, nejistotu či nenávist, označil za varování pro ostatní země. "Populisté s osobnostními poruchami dávají zabrat i vyspělým demokraciím, jak se vypořádat s jejich svévůlí," poznamenal deník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama