Čaputová pověří vítězného Matoviče sestavením vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu pověří Igora Matoviče sestavením nové vlády po sobotních parlamentních volbách, které Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrálo. Čaputová to oznámila poté, co se dnes setkala s šéfy tří stran, jež podle hlavy slovenského státu vyjádřili připravenost jednat s Matovičem o vytvoření kabinetu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Igor Matovič
doporučujeme

Případná čtyřkoalice by měla ve sněmovně ústavní většinu. Její vznik ale zatím není zcela jistý. Například exprezident a šéf nové strany Za lidi Andrej Kiska by byl v koalici raději bez populistického hnutí Jsme rodina. Plány tohoto hnutí na masivní výstavbu státních bytů kritizoval šéf jiné pravděpodobné koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík.

Samotné pověření sestavením vlády je na Slovensku politickou tradicí, které nemá oporu v ústavě. Mandát od hlavy státu k vytvoření kabinetu neznamená, že Matovič se automaticky stane premiérem. Slovenští prezidenti v minulosti po parlamentních volbách jmenovali předsedou vlády toho politika, který dokázal shromáždit potřebnou většinu ve sněmovně.

Protikorupčnímu hnutí OLaNO by k vytvoření koalice, která by měla většinu v parlamentu, postačovala i spolupráce jen se dvěma ze tří zmíněných stran. Matovič chce ale širší koalici kvůli tomu, že hodlá změnou ústavy například zavést plošné prověrky soudců.

Proevropský politik Kiska například upozornil na nejasnou pozici hnutí Jsme rodina k zahraniční orientaci země. Například Kollár loni kritizoval sankce, které dříve uvalila EU na Rusko. Kiska také zmínil morální a odborný kredit zástupců koalice v různých funkcích. Již v minulosti vyšly najevo kontakty Kollára na lidi spojované s podsvětím.

Šéf SaS Sulík zase za nereálné označil plány Kollárova uskupení stavět 25.000 státních nájemných bytů ročně. Kollár chce také dosáhnout vyčlenění některých státních firem ze systému hospodaření veřejných financí státu tak, aby si tyto firmy mohly půjčit na různé projekty, aniž to zvýšilo oficiální státní dluh.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má na světě přes 30 000 obětí

29.03.2020 16:11 Pandemie koronaviru si na světě vyžádala už přes 30.000 obětí, více než polovinu z nich tvoří…

Ve Španělsku zemřelo 6528 lidí, nakažených je 79 tisíc

29.03.2020 13:33 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní…

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

29.03.2020 13:18 Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k…

V Rakousku nakažených přibývá, celkem jich je přes 8500

29.03.2020 13:00 V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama