Čaputová: V nynější krizi je třeba držet spolu stejně jako v 1989

Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové zvládne stávající koronavirovou krizi lépe, když stejně jako za takzvané sametové revoluce na podzim roku 1989 budou lidé držet spolu.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Pravidla je nevyhnutelné respektovat zejména tehdy, když se nacházíme v kritické situaci, jakou řešení pandemie nemoci covid-19 bezpochyby je, řekla Čaputová v televizním projevu k úternímu 31. výročí událostí, která v tehdejším Československu vedly k pádu komunismu. Čaputová zároveň kritizovala vládu, která podle ní při řešení pandemie postupuje nepředvídatelně.

"Dalším aktuálním poučením z listopadu ´89 je vzpomínka na silnou emoci z těch dnů. Společnost se v těžké chvíli semknula v jednom společném úsilí - dosáhnout změnu k lepšímu. Nyní rovněž procházíme těžkou zkouškou, nejtěžší od listopadové revoluce. Právě proto držme spolu. Nenechme se nikým rozhádat, nenechme se situací, které čelíme, rozdělit," uvedla Čaputová v projevu, který na svém hlavním televizním kanálu odvysílal veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Podle hlavy slovenského státu stejně jako v listopadu 1989 i nyní žijí Slováci v období, které o lidí žádá, aby ze sebe vydali to nejlepší. "Na Slovensku, stejně jako v jiných zemích dnes zažíváme, že bylo nevyhnutelné naše práva a svobody dočasně omezit kvůli ochraně jiné důležité hodnoty, a to života a zdraví," řekla Čaputová. Dodala, že obyvatelé musejí mít pocit, že část svých práv a svobod odevzdávají v zájmu vyššího cíle, protože jinak si podle ní neuvědomí rozdíl mezi nesvobodou, jejíž konec si země připomene v úterý, a demokracií, jejíž návrat v tento den oslaví.

Čaputová vybídla politiky k zdrženlivému přístupu a obyvatele k důstojné oslavě opětovně získané svobody a demokracie.

Někteří slovenští opoziční politici již vybídli občany, aby se v úterý zúčastnili na připravovaných občanských demonstracích proti vládě a proti karanténním omezením, která úřady zavedly v zájmu zpomalení šíření koronaviru.

Čaputová v souvislosti s koronavirovou krizí vyjádřila pochopení pro obavy obyvatel o zdraví a živobytí či jejich rozčarování z nejistoty. "Stejně jako mnozí z vás, i já mám pochybnosti, když opatření nejsou jasně zdůvodněná. Cítím nejistotu, když nejsou opřena o vědecké poznání. Zmatek, když se často mění a nejsou předvídatelná," řekla slovenská prezidentka.

Karanténní omezení v souvislosti s koronavirem či odbourávání restrikcí na Slovensku ohlašuje hlavně premiér Igor Matovič, který v těchto záležitostech podle médií ne vždy postupoval v souladu s doporučením odborníků. Matovič po dnešním jednání ústředního krizového štábu oznámil, že je v zájmu zpomalení šíření koronaviru nutné masivně testovat na koronavirus, aby se země vyhnula celostátní karanténě. Slovenská armáda již dříve uspořádala plošné testování obyvatel pětimilionové země prostřednictvím méně přesných antigenních testů. Další kolo testování je v nejvíce postižených obcích a městech naplánováno na nejbližší víkend.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa musí mít vlastní politickou strategii. Jinak bude míčem pro hru…

24.11.2020 16:00 Evropa může očekávat od zvolení demokrata Joea Bidena novým americkým prezidentem zlepšení vztahů…

Pařížští policisté během evakuace tábora bili a kopali migranty, je…

24.11.2020 15:53 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil interní policejní vyšetřování pondělního zákroku…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Evropská komise má šestou smlouvu na vakcínu proti covidu, Moderna dodá až…

24.11.2020 13:53 Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama